Yüzünüzü çok yıkıyorsanız dikkat! Bu hatalar akne oluşumuna neden oluyor

Yüzünüzü ne sıklıkla yıkamanız gerektiği büyük bir soru işareti olabilir. Bazı insanlar aşırı temizliğin sivilcelerinden kurtulacağını düşünürken, bazıları da sivilcelerini kendi haline bırakma çabasıyla hiç temizlik yapmıyor.

Ancak bunların ikisi de yanlış. Aslında aşırı temizlik cildinizin doğal yağlarını azaltabilir. Cildiniz daha sonra nem kaybını telafi etmek için ekstra yağ üretir.

Akne sonuçta aşırı sebum üretimi nedeniyle ortaya çıkar. Öte yandan cildinizi hiç temizlemezseniz cildinizin yüzeyinde yağ birikmesi, makyaj kalıntıları, toz, kir ve bakteriler birikerek gözeneklerinizi tıkayabilir ve sivilceye neden olabilir.

Bu nedenle sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez sürekli olarak temizlik yapılması en doğrusudur.

Sivilceye neden olabilecek başka bir hata da sert peelingler kullanmaktır. Cildiniz için en kötü şeyler sert keselerdir. Bunun yerine cildinize hassas bir şekilde bakım yapmalısınız.

Hassas veya akneye yatkın bir cildiniz varsa alkol bazlı ürünlerden uzak durduğunuzdan emin olun. Ayrıca temizledikten sonra cildinizi daima kurulayın.

Eğer havluyla çok sert bir şekilde ovalarsanız da sivilceler oluşabilir.Günümüzde telefonlara bağlı kalmamak kaçınılmaz.

Telefonla ilgilendiğimizde tüm mikropları ellerimizden telefonuna oradan da yüzümüze yayabiliriz. Gözenekleriniz sıklıkla telefonunuzdaki mikroplar tarafından tıkanır ve yanaklarınızda sivilce oluşmasına neden olur.

Bu nedenle telefonunuzun ekranını birkaç saatte bir temiz ve yumuşak bir bezle silin. Sadece telefonunuzu değil aynı zamanda bilgisayarınızın klavyesini de düzenli temizlemeniz gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx