Son Dakika: Türkiye’nin Gazze diplomasisi sürüyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile telefon görüşmesinde, Gazze’deki sivillere karşı İsrail’in sergilediği insan hakları ihlalleri ele alındı.

“FİLİSTİNLİLERİN GÖÇ ETMEYE ZORLANMASI KABUL EDİLEMEZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Gazze’deki Filistinlilerin yurtlarından göç etmeye zorlanmasının kabul edilemez olduğunu, Türkiye’nin her türlü gayreti ortaya koymaya devam edeceğini belirtti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN İSRAİL’E ÇAĞRI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Gazze’ye yönelik saldırıların genişlemesinin daha fazla acı, ölüm ve gözyaşından başka hiçbir şey getirmeyeceğini vurguladı. “Çocukları, kadınları, sivilleri katlederek; hastaneleri, okulları, camileri, kiliseleri bombalayarak güvenliğin sağlanamayacağı açıktır.” görüşünü aktaran Erdoğan, zulümle abat olunmayacağını kaydetti.

“İSRAİL YÖNETİMİ ÖRGÜT GİBİ DAVRANMAKTADIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, paylaşımına şöyle devam etti: “İsrail yönetimi, hatadan geri dönmek, devlet aklıyla hareket etmek yerine, bölge dışı aktörlerin de kışkırtmasıyla örgüt gibi davranmaktadır. Batılı ülkelerin teşvik ettiği, Batılı medya kuruluşlarının adeta meşrulaştırma yarışına girdiği bu cinnet furyasından bölgemizin bir an önce kurtarılması gerekmektedir. Tüm devletleri ve uluslararası kuruluşları, bir an önce Gazze’de insani ateşkesin tesisine yönelik girişimlere samimiyetle destek olmaya davet ediyorum. İsrail yönetimine, sivillere yönelik saldırılarının kapsamını asla genişletmemesi ve soykırıma varan operasyonlarını derhal durdurması çağrımızı yineliyorum.”

“İSRAİL, SOYKIRIMA VARAN OPERASYONLARINI DERHAL DURDURMALI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan paylaşımında, “Müslümanların, Yahudilerin, Hristiyanların ve bu topraklarda yaşayan herkesin emniyetini garanti edecek yeni mekanizmaların kurulmasıyla bölgemizin kalıcı istikrara kavuşacağına inanıyoruz. Türkiye, daha fazla masum kanının akmaması, daha fazla insani trajedinin yaşanmaması ve Filistin’deki çatışmaların geri dönülmez noktaya varmadan çözümü için üzerine düşeni yapmaya devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx