Metin Uca’yı Öldüren Hastalık! Herkes Risk Altında!

Yazar ve sunucu Metin Uca, şah damarı tıkanıklığı hastalığı nedeniyle yaşamını yitirdi. Ancak bu hastalık farkına varılması güç bir hastalık. Nedeni ise erken dönemlerde semptom göstermeden ilerliyor. Milliyet’ten Aleyna Sevim’in haberine göre tıkanıklık, konuşma güçlüğü, hareket ve his kaybına neden olan hastalık 40 yaşın üzerindekileri etkiliyor.

Medipol Üniversitesi Çamlıca Hastanesi’nden Prof. Dr. Yüksel Doğan, şah damarı tıkanıklığının dünyadaki ölümlerin 3. nedeni olan inmenin başlıca sebebi olduğunu anlattı: “Yaşa bağlı olarak sıklığı artan bir durum. Kalp damar ve ayak damar tıkanıklığı olanların yüzde 40-50 oranında şah damar tıkanıklığı vardır. Sebebi, kireçlenmedir. Genç hastalardaki nedeni ise bağ dokusu olabiliyor. Bu hastaların önemli bir kısmının hiçbir şikayetinin olmadığı görülebiliyor. Erken teşhis çok önemli.”

DEVLET HASTANESİNDE ÜCRETSİZ

Sağlık Bakanlığı kaynaklarına göre, şah damarı tıkanıklığı hastalığı şüphesinde ve tanı konulduğunda, devlet hastanelerinde ücretsiz olarak MR anjiyografi ya da BT anjiyografi ve klasik ‘konvansiyonel’ şah damarı anjiyografisi yapılıyor. Tetkikin damarları renklendiren bir ilaç ile yapıldığını belirten yetkililer, ilacın damardan verilerek 5 dakikada çekim yapıldığını aktardı.

RİSK FAKTÖRLERİ

İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Selen Yurdakul, genetik yatkınlığın şah damar tıkanıklığı hastalığında çok önemli olduğunu belirterek şunları aktardı: “Ailesinde kalp damarı, beyin damarı tıkanıklığı olanlarda da bu genetik yük var. Diğer risk faktörleri arasında sigara, kolesterol yüksekliği, yüksek tansiyon, diyabet ve insülin direnci bulunuyor. Stres ve obezite de önemli bir faktör. Bazen hastalık belirtisi olmayabiliyor. Risk faktörleri taşıyanların ultrasonla boyun damarlarına bakıyoruz. Erken yakalanırsa ani ölüm ve felç önlenebilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx