Kuyruğunu Getirene 25 Lira Ödeme Yapılacak!

Balon balığı avlanmasını desteklemeye yönelik karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

‘Avlayanlara Tane Başı 25 Lira Ödeme Yapılacak’

Bu karara göre, balıkçılara istilacı olan balon balığını avladıkları için tane başına 25 lira ödeme yapılacak. Diğer türlerini avlayanlara ise tane başına 10 lira ödeme yapılacak. Bu adımın amacı, balıkçılık ekonomisini desteklemek ve biyolojik çeşitliliği korumak olarak belirlendi.

2024, 2025 ve 2026 yılları için geçerli olacak olan bu karar, ödemelerin Tarım ve Orman Bakanlığı’nın tarımsal destekleme bütçesinden karşılanacağını öngörüyor.

Bu şekilde, balıkçılık ekonomisini desteklemek ve biyolojik çeşitliliği korumak için gereken kaynaklar sağlanmış olacak.

5 KİŞİNİN YAŞAMINI YİTİRMESİNE SEBEP OLMUŞTU

Son aylarda Türkiye’de yaşanan üzücü olaylar, balıkçıların kabusu haline gelen balon balıklarının neden olduğu ölümlere işaret ediyor. Bugüne kadar Türkiye genelinde yaklaşık beş kişinin bu balıkları tükettikten sonra yaşamını yitirdiği biliniyor. Balon balıkları, Akdeniz ve Ege denizlerinde hızla yayılarak ekosistemde büyük bir tehdit oluşturmaya devam ediyor.

BALON BALIĞI NEDİR?

Balon balığı, bilimsel adı Lagocephalus sceleratus olan Tetraodontidae familyasına ait bir balık türüdür. Genellikle sudan çıktığında kurbağa gibi vıraklamasıyla tanınır ve bu nedenle kurbağa balığı olarak da adlandırılır.

BALON BALIĞI ZEHRİ ÖLÜMCÜL MÜ?

Balon balığının eti zehirli olduğu için ticari değeri bulunmamaktadır. Bu balık tetrodotoksin adı verilen bir madde üretebilir. Tetrodotoksin, kas felci ve nefes darlığı gibi belirtilere yol açarak dolaşım yetmezliğine neden olabilir ve sonuç olarak ölümcül bir zehirlenmeye sebep olabilir.

BALON BALIĞI ÖZELLİKLERİ VE ZARARLARI

Balon balığının özellikleri ve zararları oldukça dikkat çekicidir. Öncelikle, bu balık Akdeniz bölgesinde bazı insanlar tarafından bilinçsizce tüketilse de zehirli olduğu bilinmektedir. Ayrıca, balon balığı avlanırken düz dişleriyle insan parmağını bile koparabilecek kadar güçlüdür.

Bu balığın genelde avlanması kolaydır çünkü pek seçici değildir ve hemen oltaya atlayabilir.

Balık ilk olarak oltaya geldiğinde yukarıya çekilirken, kendi hacmini 3 katına kadar su ile doldurarak şişer ve gittikçe ağırlaşır. Balon balığı genellikle kıyıdan 50-100 metre açıklarda bulunur ve kıyıya çok yaklaşamaz. Bu davranışı, avlanırken ve yakalanma esnasında kendisini savunma mekanizması olarak kullanır.

Balon balıkları, Akdeniz, Ege ve Marmara denizlerinde taşlık ve yosunlu bölgelerde yaşarlar ve halk arasında “Balon balığı” olarak bilinirler. Bu balıklar, genellikle dip kısımlarında yatarlar ve başlarının üstündeki gözleriyle küçük canlıları veya balıkları görerek avlarlar. Bu avlanma tekniği, balon balığının avlanma stratejilerinden biridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx