Kurill adaları krizi… Medvedev’den Japonlara ‘seppuku’ önerisi: “Cesaretiniz varsa…”

VK hesabından paylaşımda bulunan Medvedev, “Hiç kimse bu ‘toprak meselesinin’ Rusya Anayasası uyarınca sonsuza dek kapatılacağı anlayışıyla yapılacak bir barış anlaşmasına karşı değil,” ifadelerini kullandı. Medvedev, “Sözde kuzey bölgeleri konusunda ‘Japon halkının duyguları’ umurumuzda değil. Buralar ‘ihtilaflı bölgeler’ değil, buralar Rusya’nın,” değerlendirmesini yaptı.

Tokyo’nun ABD güdümünde hareket ettiğini ima eden Medvedev, “Bu samuraylar arasından bilhassa üzgün olanlar seppuku yaparak Japon rejimiyle birlikte ölebilirler, tabi cesaretleri varsa. Ne de olsa Hiroşima ve Nagazaki’yi hafızanızdan tamamen sildikten sonra Amerikalıları öpmek çok daha keyifli olacaktır,” diye ekledi.

JAPONYA’NIN ÇÖZÜMÜ: ‘BARIŞ ANLAŞMASI YAPILABİLİR AMA YAPTIRIMLAR KALIR’

Japonya Başbakanı Fumio Kişida, dün yaptığı açıklamada Kuril Adaları meselesinin çözümüne dair Rusya ile barış anlaşması yapma niyetlerinin olduğunu, ancak barışın yaptırımların kaldırılması anlamına gelmeyeceğini ifade etti.

Japon parlamentosunun alt kanadında yaptığı konuşmada Kişida, “Japon-Rus ilişkilerindeki durum zorlu olsa da toprak meselesini çözüme kavuşturma ve barış anlaşması imzalama yönündeki çabalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz,” dedi.

Kişida, Tokyo’nun Rusya’ya dönük yaptırım baskısından vazgeçmeyeceğini ve uluslararası toplumun işbirliğiyle Kiev’i desteklemeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx