Dünyanın en çok ziyaret edilen şehirleri! Türkiye’den 2 şehir listede yer aldı

“Dünyada en çok ziyaret edilen şehirler” listesine Türkiye’den iki şehir girdi. İlk 5’e giren şehirlerden biri, nüfusunun 12 katı turist ağırlamayı başararak “isimsiz kahraman” olmayı başardı. İşte o şehirler…

İSTANBUL’UN TURİST SAYISI ARTIŞ GÖSTERDİ

Euromonitor International verilerine göre, dünyanın en çok ziyaret edilen 100 şehri arasında yer alan İstanbul, bir önceki yıla kıyasla yaklaşık yüzde 26’lık bir artış yaşayarak Londra ve Dubai’yi geride bıraktı. İstanbul listenin başında yer alırken, ikinci sırada Londra ve üçüncü sırada Dubai yer aldı. Dördüncü sırada ise BBC’nin “isimsiz kahraman” olarak nitelediği Antalya yer aldı.

İSİMSİZ KAHRAMAN ŞEHİR: ANTALYA

Ülkemizin sevilen tatil rotalarından biri olan Antalya ise 2023 yılında nüfusunun 12 katı turisti ağırladı. Şehrin nüfusu 1,3 milyon olarak belirtildi. Geçtiğimiz yıl 16,5 milyon turisti ağırlayan şehri en çok Alman, Rus ve İngilizler ziyaret etti. 2022’e kıyasla turist sayısında yüzde 29’lık artış yakalayan Antalya’nın 2024 yılında da ziyaretçi saysını artırması bekleniyor.

PANDEMİ ÖNCESİNE DÖNÜLÜYOR

BBC’nin haberine göre, salgın dönemi ve sonrası kısıtlamaların gevşemesiyle yurt dışına çıkan turist sayısında belirgin bir artış görüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx