Bir ATT’nin öldüğü, diğerinin yaralandığı kazada şoför konuştu

Kaza, 6 Mart 2023’te saat 11.30 sıralarında İzmir-Aydın Otoyolu Alangüllü Mahallesi yakınlarında meydana geldi. İzmir’den Aydın yönüne giden Rus turist Anna Timkina (30), kontrolünü kaybettiği 48 AIJ 253 plakalı otomobili ile bariyerlere çarpıp, yaralandı. Yoldan geçen Rıdvan Kavaklı kazayı fark edip, kullandığı 09 HG 792 plakalı ambulansı durdurdu. Ambulanstaki sağlık personeli, Rus turiste müdahale etmek için araçtan indi. Bu sırada İzmir yönünden gelen Anıl Özyıldız kullandığı 34 FIM 007 plakalı otomobil, ambulanstaki sağlık ekibinden Hasan Kaymaz ve Fatma Kavaklı’ya çarptı. Yaralılar, Atatürk Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yaralılardan Hasan Kaymaz, kurtarılamadı, diğerleri tedavileri sonrası taburcu edildi.

KAZA KAMERADA

Kaza sonrası gözaltına alınan otomobil sürücüsü Anıl Özyıldız, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Kaza ise ambulansın kamerasına yansıdı. Görüntülerde, otomobilin, sağlık personeli Fatma Kavaklı’ya çarparak ambulans kapısı ile yola savurması yer aldı.

ÇARPAN SÜRÜCÜ ASLİ, AMBULANS EKİBİ TALİ KUSURLU

Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi Raporu da ortaya çıktı. Özyıldız’ın kaza yapan ile önde park halindeki ambulansın varlığını dikkate alıp, kontrollü ve tedbirli gitmesi gerekirken buna uygun sürüş yapmadığına dikkat çekildi. Özyıldız’ın tehlikeli şekilde olay yerine yaklaşarak kazanın oluşumuna sebebiyet verdiği anlaşıldığından; dikkat ve özen yükümlülüklerine aykırı davranması nedeniyle asli kusurlu bulunduğu belirtildi. Kazada yaralanan Fatma Kavaklı ise gerekli emniyet önlemi alınmayan ambulansın sol ön kapısında bulunduğu ve yaya olarak can güvenliğini tehlikeye düşürdüğü kaydedildi. Kavaklı’nın kendisinin yaralanmasında dikkat ve özen yükümlülüklerini yerine getirmediği için tali kusurlu bulunduğu belirtildi. Hasan Kaymaz’ın da Kavaklı gibi aynı gerekçeyle tali kusurlu olduğu raporda yer aldı.

İDDİANAME HAZIRLANDI

Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı, kaza ile ilgili iddianame hazırladı. Anıl Özyıldız hakkında ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar, ‘taksirle yaralamaya neden olma’ suçundan da 3 aydan 1 yıla kadar hapis istendi. Rıdvan Kavaklı hakkında ise ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

‘OLAY ÇOK ANİ GELİŞTİ’

İddianamede sürücülerin ifadesi de yer aldı. Anıl Özyıldız’ın ifadesinde, “Sol şeritte yasal sınırlar içerisinde seyrediyordum. Sol şeridin orta şerit hizasına yakın vaziyette seyreden bir araç ve önünde ambulans olduğunu fark ettim. İlk başta bu araç ve ambulansın durduğunu görmedim. Araçların hareket halinde olduğunu düşündüm. Herhangi bir uyarı, ikaz, duba yoktu. Görüşüm açıktı. Görüşümü engelleyecek herhangi bir viraj yoktu. Araçların durduğunu fark edince hemen frene bastım. Araç durmayınca çarpmamak için orta kısımda bulunan bariyerlere doğru direksiyonu kırdım. Kazalı araca değil; ama onun önünde bulunan ambulans ve sağlık çalışanlarına çarptım. Olay çok ani geliştiği için ve önümde kazalı araç olduğu için hemen manevra yaparak sola kırdığım için yol üzerinde kimseyi görmedim. Meydana gelen olayda herhangi bir kusurum yoktur” dedi.

‘UYARICI İŞARET KOYMADIK’

Rıdvan Kavaklı ise şunları kaydetti: “Sağlık personeli arkadaşlarımla başka bir hastanın sevkini yaparken, otoyolda kaza yapan araçtaki bir kişi el işareti yaptı. Bunun üzerine müdahale etmek amacıyla ambulansı kaza yapan aracın yaklaşık 25 metre ilerisine çalışır vaziyette durdurdum. Ambulansta herhangi bir uyarı, emniyet dubası ve ikaz işareti olmadığından kaza yerine herhangi bir uyarıcı işaret koymadık. Kusurlu değilim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx