ABD’de siber saldırı: Hükümet sistemleri çöktü

ABD’de, Georgia’nın Fulton ilçesinde başlayan bir siber saldırı, hükümetin bazı sistemlerini çökme noktasına getirerek mahkeme dosyalarına, vergi işlemlerine ve diğer hizmetlere erişimi durdurdu.

T24’ün haberine göre kesinti henüz çözülemedi ve sistemlerin ne zaman normale döneceğinin belli olmadığı açıklandı.

Bölge Savcısı Fani Willis’in ofisi telefonlarına, internete ve mahkeme sistemine web erişimini kaybettiklerini doğruladı.

Willis, 2020 seçimlerini bozma davasında Donald Trump ile birlikte 18 sanığı suçladı. Saldırı ile seçimleri bozma davası arasında herhangi bir bağlantı belirlenemedi.

Fulton İlçesi Komiserler Kurulu Başkanı Robb Pitts Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında iletişim, mahkeme ve vergi sistemlerinin tamamının çöktüğünü söylerken, Fulton County’de internet ve Odyssey mahkemesine erişimin de kapalı olduğunu söylendi.

Pitts Pazartesi günü yaptığı açıklamada, siber saldırının yaygın bir sistem kesintisine neden olduğunu ve soruşturmanın hâlâ ön aşamada olduğunu açıkladı.

Pitts, “Fulton County olarak siber güvenliği ciddiye alıyoruz ve hassas bilgilerin korunmasına yüksek öncelik veriyoruz. Şu anda vatandaşlar veya çalışanlarla ilgili herhangi bir hassas bilginin aktarıldığı düşünmüyoruz ancak konuyu dikkatle incelemeye devam ediyoruz” dedi.

Kesinti sırasında emlak vergisi işlemlerine, ateşli silah ruhsatları ve evlilik kayıtları da dahil olmak üzere adalet sistemlerine erişim kapandı ve web sitesinde yer alan açıklamaya göre ilçenin Bilgi Teknolojileri Dairesi bu sorunu çözmek için yoğun bir çalışma halinde.

Atlanta’daki FBI, CNN’e olaydan haberdar olduğunu ve Fulton County’nin BT departmanıyla temas halinde olduğunu söyleyerek, “Siber suça katılan herkesi tespit etmek ve sorunu çözmek içim kurumlar arası ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz” dedi.

Siber saldırılar ve diğer bilgisayar korsanlığı tehditleri, genellikle tehditle başa çıkacak maddi güç ve personele sahip olmayan eyalet ve yerel yönetimleri yıllardır rahatsız ediyor. The Atlanta Journal-Constitution’a göre 2018 yılında Atlanta onarılması milyonlara mal olan bir fidye yazılımı siber saldırısına maruz kaldı.

The Baltimore Sun’a, 2019 yılında Baltimore şehrinin bilgisayarlarına yapılan bir saldırı sonrası şehrin su faturası ödemelerini üç ay boyunca işleme koyamadı. Baltimore yetkilileri, o sırada siber saldırının şehre 18 milyon dolara mal olduğunu açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx