8 ilde İsrail adına casusluk yaptığı iddia edilen 33 kişi gözaltına alındı

T24 Haber Merkezi

İstanbul merkezli 8 ilde düzenlenen operasyonda İsrail Dış İstihbarat Servisi Mossad adına “uluslararası casusluk” faaliyeti yaptığı öne sürülen 33 kişi gözaltına alındı. İsrail iç istihbarat servisi, Türkiye’nin de adını geçirerek bazı ülkelerdeki üst düzey Hamas üyelerini ortadan kaldıracağını açıklamıştı. 

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre; İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nca yürütülen soruşturma kapsamında uluslararası casusluk faaliyetlerine yönelik çalışma başlatıldı. Soruşturmada, İsrail Dış İstihbarat Servisi Mossad’ın Türkiye’de insani mülahazalarla ikamet eden yabancı uyruklu kişilere yönelik keşif, takip, darp ve adam kaçırma gibi işler yapmayı amaçladığı bilgilerinin tespit edildiği iddia edildi. 

Söz konusu faaliyetlerin “uluslararası casusluk” faaliyetleri kapsamında olabileceği değerlendirilmesi üzerine 46 şüphelinin gözaltına alınması için operasyon başlatıldı. Emniyet güçlerinin İstanbul merkezli 8 ilde 57 adrese düzenlediği eş zamanlı operasyonda 33 şüpheli gözaltına alındı. 

Operasyon kapsamında 13 kişiyi arama çalışmaları ise devam ediyor.

Üst düzey Hamas liderlerine suikast iddiaları: Türkiye’nin de ismi geçiyor

İsrail’in iç güvenlik servisi Shin Bet’in başındaki Ronen Bar, yıllar sürse bile yurtdışındaki Hamas üyelerini “ortadan kaldıracaklarını” söylemiş ve Türkiye’nin de adı geçmişti. 

TIKLAYIN | İsrail: Türkiye’deki Hamas üyelerini de ortadan kaldıracağız

İsrail kamu yayıncısı Kan,  Bar’ın Lübnan, Türkiye ve Katar’daki Hamas üyelerinin peşine düşeceklerini söylediği bir ses kaydı yayımlamıştı. Kayıtta Bar, “Kabine bize bir hedef belirledi; sokak ağzıyla Hamas’ı ortadan kaldırmak. Bu bizim Münih’imiz. Bunu Gazze’de, Batı Şeria’da, Lübnan’da, Türkiye’de, Katar’da; her yerde yapacağız” ifadelerini kullanmıştı. 

Erdoğan, “Bedelini çok ağır öderler” demişti

Daha önce Wall Street Journal gazetesinde de yer verilen bu iddiaya yönelik yorumu sorulan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bunun bedelini, bunun faturasını çok ama çok ağır öderler” demişti. 

6 Aralık’ta Katar dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Böyle bir planının gündeme getirilmesindeki amaç sizce ne olabilir?” sorusuna şöyle yanıt vermişti: 

“Her şeyden önce bu haberi yapanlar demek ki Türkiye’yi tanımıyorlar. Türkleri tanımıyorlar. Bizi tanımıyorlar. Böyle bir yanlışa tevessül etmeleri halinde şunu bilmeleri gerekir ki bunun bedelini, bunun faturasını çok ama çok ağır öderler. Şu anda Gazze’yi havadan, denizden, karadan kuşatmak suretiyle bu adımları atanlar, bir hafta içinde netice alacaklarını zannediyorlardı. Ne oldu, alabildiler mi? Almadılar. Türkiye’ye, Türklere karşı böyle bir adımı atmaya eğer cüret ederlerse bunun bedelini, bir daha bellerini doğrultamayacak surette, ödemeye mahkum olurlar. Böyle bir işe kalkışanlar bunun sonuçlarının son derece ciddi olabileceğini unutmamalıdır. Türkiye’nin hem istihbarat hem güvenlik alanında aldığı mesafeyi dünyada bilmeyen yoktur. Ayrıca biz dün kurulmuş bir devlet değiliz. Bunu da kimsenin aklından çıkartmaması gerekir”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx