Yapı ruhsatı verilen bina sayısı birinci çeyrekte yüzde 22,5 azaldı

Buna nazaran, kelam konusu periyotta yıllık bazda belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 22,5, daire sayısı yüzde 27,9, yüz ölçümü yüzde 21,8 azaldı.

Yapı ruhsatı verilen yapıların toplam yüz ölçümü 26,9 milyon metrekare olurken, bunun 14,9 milyon metrekaresinin konut, 6,6 milyon metrekaresinin konut dışı ve 5,4 milyon metrekaresinin ise ortak kullanım alanı olduğu görüldü.

Kullanma hedefine nazaran en yüksek hisse 17,8 milyon metrekareyle iki ve daha fazla daireli ikamet emelli binaların oldu. Bunu 2,4 milyon metrekareyle bir daireli ikamet hedefli binalar izledi.

Yapı kullanma müsaade evrakı

Belediyeler tarafından verilen yapı kullanma müsaade dokümanlarında bina sayısı, kelam konusu çeyrekte 2021’in birebir periyoduna nazaran yüzde 7,1, daire sayısı yüzde 2,4, yüz ölçümü yüzde 7,9 azaldı.

Bu yapıların toplam yüz ölçümü 30,4 milyon metrekare olarak hesaplanırken, bunun 17,7 milyon metrekaresini konut, 6 milyon metrekaresini konut dışı ve 6,7 milyon metrekaresini ortak kullanım alanları oluşturdu.

Kullanma emeline nazaran en yüksek hisse 23,4 milyon metrekareyle iki ve daha fazla daireli ikamet emelli binaların oldu. Bunu 1,3 milyon metrekareyle bir daireli ikamet maksatlı binalar takip etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.