Yangınlara rağmen OGM’nin ihaleleri beklemede, söndürme çalışanı ‘sezon bitince’ işbaşı yapacak

Yangınlar nedeniyle her yıl daha fazla ormanlık alanı yitiren Türkiye’de OGM’nin alevlerle mücaledeyi “kadrolu ve profesyonel işçilerle” yürütmek yerine şirketler üzerinden “sezonluk taşeron emekçi alımı yapması” eleştiriliyor.

“Uzmanlık gerektiren yangınla uğraşın, bu hususta eğitimi ve tecrübesi olmayan şahıslara bırakıldığı” savunuluyor. Geçen yıl yüzbinlerce hektar ormanlık alanı küle çeviren yangınların akabinde OGM, bu yıl işletme müdürükleri üzerinden “yangın söndürme işçiliği” başlıklı çok sayıda ihaleye çıktı. Yangın çalışanlarını, şirketler üzerinden “taşeron” sistemiyle çalıştırmayı öngören ihalelerin kimileri, dönem öncesinde tamamlandı. Fakat, ortalarında “yangına karşı hassas” alanların bulunduğu birtakım vilayetlerdeki ihaleler ise haziranın sonuna gelinmesine rağmen neticelenmedi.

Eleştirilere rağmen yangınla gayrette “profesyoneller” yerine “taşeron işçi” ısrarını sürdüren Orman Genel Müdürlüğü’ne (OGM) bağlı işletme müdürlükleri, 46 bölgedeki “yangın söndürme işçiliği” ihalelerini şimdi tamamlayamadı. Türkiye’nin en geniş orman varlığına sahip vilayetlerinden Kastamonu’da, 19 Temmuz’da yapılacak ihalenin neticelenmesinin dönem sonunu bulması bekleniyor.

EN BÜYÜK ALAN DAHİL 46 BÖLGE YANGIN İHALESİ BEKLİYOR

Elektronik Kamu Alımlar Platformu’nda yer alan datalara nazaran tamamlanamayan ihaleler şöyle:

  • 36 bölge bekliyor: “Yangın söndürme işçiliği” için mayıs ve haziran aylarında 20 vilayette yapılan 36 ihalenin “teklif değerlendirmesi tamamlanmasına” rağmen şimdi sonucu açıklanmadı.
  • Değerlendiriliyor: Antalya ve Çankırı’da yapılan iki ihalenin de “teklifleri bedellendiriliyor.”
  • Dördü iptal edildi: Mayısta Isparta, Kastamonu, Antalya ve Çanakkale üzere ortalarında “yangına karşı hassas bölgelerin” yer aldığı dört vilayette yapılan ihaleler çeşitli münasebetlerle iptal edildi.
  • 9 Temmuz’da ihale: Türkiye’nin en büyük orman varlığına sahip vilayetlerinden Kastamonu’nun yanı sıra Adana ve Isparta’daki 4 farklı ihale temmuzda yapılacak. 4 ve 19 Temmuz’da tekliflerin alınacağı ihalelerde hizmetin başlamasının en yeterli ihtimalle “yangın döneminin sonuna yetişeceği” bedellendiriliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.