Üniversiteliler kiralık ev bulamıyor

Okullarının bulunduğu şehirlere giden öğrenciler kiralık ev bulmakta zorlanıyor. Bazı öğrencilerin ise okula uzak bölgelerden de ev kiralamak durumunda kaldıkları belirtiliyor. Emlakçılar ise genel olarak kiralık daire sıkıntısı olduğunu belirtirken, üniversitelerin açılmasıyla da bu durumun daha da yoğunluk oluşturduğunu söyledi.

DOLU DAİRELER 2 BİN 500-3 BİN TL ARASINDA

Emlakçılar, öğrencilerin genel olarak metro, metrobüs gibi ulaşımın olduğu bölgeleri tercih ettiklerini belirtirken, dolu dairelere 2 bin 500 ila 3 bin lira arasında bir fiyatla oturduklarını söylüyor. Öğrenciler, boş dairelere ise bin 500 lira ila 2 bin lira arasında değişen fiyatlarla ev tutabildikleri belirtiliyor.

YENİ ATANAN VE BU YIL KAZANANLAR DAHA ZORDA

Emlakçı Muhammet Aşık, özellikle yeni atanan öğretmenlerin ve üniversiteyi kazanan öğrencilerin kiralık ev bulamadığı bilgisini verdi.

Aşık, “Öğrenciler uzun bir dönem online eğitim almak durumunda kaldı. Bu sebeple evden çıkamadıkları için ve belirsizliğin devam etmesinden dolayı kimse yer değişikliği yapmadı. Bu sebepten dolayı kiralık evler yok denecek kadar az” diye konuştu.

YENİ İNŞAATIN OLMAMASI FİYATLARI ETKİLİYOR

Aşık, “Kentsel dönüşüme giren binalardan çıkanlar da bu sefer kiralık dairelere yöneliyor ancak onlarda bulamıyor. Bu sene kiralık daire konusunda bir sıkıntı yaşıyoruz ancak satılık daire konusunda bir problemimiz bulunmuyor” açıklamalarında bulundu.

Aşık, “Biz emlakçılar olarak daha fazla kurumsallık istiyoruz. Satış yetkileriyle ilgili tüm evraklarımız bulunuyor ancak evini satmak isteyen ev sahipleri veya bu işi yapmakta olan yeterli yetkiye sahip olmayan insanların yetki belgeli olmalarını istiyoruz” dedi.

Emlakçı Hakan Özkanca ise, “Bölgemizde inşaat alanının olmaması kiralık fiyatlarını etkiliyor. Bir diğer sebep ise kısıtlamaların kalkmasıyla düğünlerin hem hafta sonu hem de hafta içi olmasıdır. Satılık daireleri arayıp kiralık daireye verebilir misiniz diye arayanlar bile oluyor” ifadelerini kullandı. (İHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.