Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu: Otobüs fiyatı, uçak biletine yaklaştı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, otobüs bileti fiyatlarının, uçak bileti fiyatlarına yaklaştığını söz etti.

Dünya gazetesine konuşan Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, Osmangazi Köprüsü’nün olmaması durumunda birçok yurttaşın tatil yapmaktan vazgeçeceğini savundu.

Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

“Bayramda Osmangazi köprüsünden 80 bin araç geçti ve bu durum öteki yolların kalabalığını da önemli ölçüde azalttı. Üstelik, kalabalık olmasa bile bunlar ülke için gerekli yatırımlar ve bir formda yapılması gerekiyordu zati. Düşünsenize bu kadar araç Osmangazi’den geçmeseydi, öbür yolları kullanan vatandaşlar da o seyahatlerini yapamayacaklardı. Birçoğu vazgeçecekti. Fiziki olarak araçları feribotla karşıya geçmesi mümkün değildi. Vatandaşa yük gelmesin diye bugünkü 85 liralık fiyatta tutuyoruz. Gereksinim olunca destek ediyoruz, daha fazla araç geçince daha fazla para toplanıyor, ödenecek paradan düşüyoruz. Lakin işletme maliyetine hiç karışmıyoruz. Yollar ve köprülerin yıllık 70 milyon dolarlık işletme maliyeti var ve bunu da devlet harcamıyor. Yatırım, işletme ve finans maliyetine devletin karışmadığı finansal model var. Aslında biz şu anda finansal modeli yürütüyoruz.” 

Karaismailoğlu, uçak biletlerinde üst sona uyulup uyulmadığı sorusuna şöyle cevap verdi:

“Havayollarında iktisat sınıfında tavan fiyat 990 lira, business uçanlar yüksek ödemiş olabilir. Yani iktisat sınıfından bunun üzerinde olamaz. Bu halde bile tam kapasite… Şu anda tüm seferler dolu. Bayramda o kadar talep geldi ki uçak sayısı belirli. Gerçi otobüs fiyatı da uçak biletine yaklaştı. Muhakkak vilayetlere 800 liraya otobüs giderken, 990 liraya uçak gidiyor.” 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.