Ukrayna’dan müzakere duyurusu: Askıya aldık zira Rusya hala basmakalıp kanısını koruyor

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak, yaptığı açıklamada, savaşın başlamasından bu yana Ukrayna’daki durumun çok değiştiğini belirtti.

“RUSYA UKRAYNA’DAKİ DEĞİŞİKLİKLERİ DİKKATE ALMIYOR”

Rusya idaresinin bunu hala anlamadığını kaydeden Podolyak, Rusya’nın değişiklikleri dikkate almaması nedeniyle Ukrayna ve Rusya ortasındaki savaşın sona erdirilmesine ait heyetler ortası müzakere sürecinin askıya alındığını aktardı.

“SAVAŞ TEKRAR DE MÜZAKERE MASASINDA SONA ERECEK”

Podolyak, şu tabirleri kullandı:

“Müzakere süreci Ukrayna’da olayların nasıl geçmekte olduğuna bağlı. İstanbul Bildirisi’nden sonra değerli bir değişiklik yahut ilerleme olmadığı için süreç askıya alındı. Rusya hala basmakalıp kanısını koruyor. Rusya, savaşın 82. gününe gelindiğinde bile genel olarak Ukrayna’daki durumun en başından beri düşündükleri ile tıpkı olmadığını anlamadı. Lakin şunu vurguluyorum; rastgele bir savaş yeniden de müzakere masasında sona erecektir.

Rusya ve Ukrayna heyetleri, ateşkesin sağlanması için Belarus’ta Gomel ve Brest kentlerinde 3 kere, Türkiye’de İstanbul’da 1 kez yüz yüze müzakerelerde bulunmuştu. 29 Mart’ta İstanbul’da gerçekleştirilen müzakerelerde ateşkesin sağlanması tarafında her iki taraf manalı bir ilerleme sağlamıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.