Twitter’ın bot hesap polemiği büyüyor: ‘Elon Musk’ın 92 milyon takipçisinin 64 milyonu sahte’

ABD’li teşebbüsçü Elon Musk, geçtiğimiz haftalarda Twitter’ı satın almak için 44 milyar dolarlık bir muahede imzalamış, fakat ‘gerçek – bot hesap sayısı’ nedeniyle satın alımın askıya alındığını duyurmuştu.

“BOT SAYISI AÇIKLANANDAN DÖRT KAT FAZLA”

Webtekno’da yer alan habere nazaran yapılan bağımsız bir araştırma, Twitter’ın açıkladığı bot hesap sayısının açıklanandan dört kat daha fazla olduğunu işaret etti.

Geçtiğimiz günlerde Twitter hesabından paylaşım yapan Musk, Twitter’ın sahte/spam/bot hesapların %5’inden daha azını oluşturduğu açıklamasına güvenmediğini belirtmişti.

Musk, Twitter bot/spam hesaplar hakkındaki hesaplamasını destekleyen ayrıntılar sunana kadar satın alım sürecinin askıya alındığını açıklamış ve sonrasında kendi takımıyla Twitter’daki bot hesapların oranını tespit edeceğini paylaşarak herkesi bu sürece davet etmişti. Elon Musk’ın davetinin akabinde bugün, bu mevzuda büyük sonuç elde eden bir rapor paylaşıldı.

MUSK’IN 92 MİLYON TAKİPÇİSİNİN 64 MİLYONU BOT OLABİLİR

Soldan sağa Followerwonk data seti, SparkToro geçersiz hesap aracı, Twitter’ın takipçi sayısı (aktif), Elon Musk’ın takipçi sayısı (aktif) ve Elon Musk’ın hem etkin hem inaktif takipçi sayısı ile yapılan çalışmalar.

SparkToro ve Followerwonk tarafından ortak yapılan bir çalışma, son 90 gün içinde faal olan 44.058 adet herkese açık Twitter hesabını ele aldı ve bot hesap ile gerçek hesap ortasındaki oranı ortaya koydu. Bilgisayar tarafından otomatik ve rastgele seçilen hesapların %19,42’si sahte/bot hesap çıktı.

SparkToro’nun rastgele seçilen 44 bin 58 hesaptan oluşan data setinin yanı sıra Twitter’ın ve Elon Musk’ın takipçileri de incelendi. Çalışma sonucunda Twitter’ın her 100 takipçisinin 16’sı uydurma olurken, Elon Musk’ın hesabını takip eden 26,8 milyon hesabın %23,42’sinin geçersiz olabileceği ortaya kondu. Bu sayılar yalnızca son 90 günde etkin olan hesaplardan oluşurken, bu hudut kaldırılınca Elon Musk’ın takipçilerinin %70,23’ünün düzmece olabileceğini ortaya kondu.

TWITTER %5 DEMİŞTİ

Twitter, 2021’in son çeyreğine ait paylaştığı raporunda Twitter’daki toplam bot/sahte hesapların sayısının, toplam Twitter kullanıcılarının %5’ini oluşturduğunu açıklamıştı.

Twitter’ı Satın Almakta Kararlı Olan Elon Musk, Bot Hesapları Kendi Teknikleriyle Tespit Edeceğini Açıkladı

“PAZARLIK STRATEJİSİ OLABİLİR”

Öte yandan birçok analist, Musk’ın bu şekil bir sebepten askıya alma kararının bir pazarlık stratejisi olabileceğini söz etti. Cuma günü yapılan bu açıklamanın akabinde Twitter payları yüzde 10 civarı düşüşle 40,72 dolardan kapamıştı.

230 milyar dolardan fazla servetiyle dünyanın en varlıklı insanı unvanını elinde bulunduran iş adamı Elon Musk, toplumsal medya üzerinden mutabakatın askıya alındığını söz eden paylaşımında şunları söylemişti:

“Twitter mutabakatı, spam/sahte hesapların sahiden de kullanıcıların %5’inden daha azını oluşturduğu hesaplamasını destekleyen ayrıntılar gelene kadar süreksiz olarak askıya alındı.”

“ELON MUSK TAKTİK UYGULUYOR”

Ünlü finans şirketi Bernstein’de bir analist olan Ton Sacconaghi de yaptığı açıklamalarda şu tabirleri kullandı: “Bu, muhtemelen Elon Musk’ın kullandığı bir taktik. Piyasa çok düştü. Bu hareketi muhtemelen bir pazarlık stratejisi olarak kullanıyor.” Ayrıyeten öbür analistler, Musk’ın pay başına 54,20 dolarlık teklifi konusunda artık isteksiz olabileceğini, bu yüzden de daha güzel bir fiyat için Twitter ile pazarlık yapabileceğini tabir ediyor.

Buna ek olarak mutabakatın iptali durumunda iptal eden tarafın başka tarafa 1 milyar dolar fiyat ödemesi gerekecek. Ayrıyeten CNBC, Musk şayet fazla ödeme yaptığını düşündüğü gerekçesiyle muahededen ayrılırsa Twitter’ın ünlü iş insanına milyarlarca dolarlık tazminat davası açabileceğini aktarıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.