‘Türk uzay yolcusu’ için kriterler açıklandı: 190 cm’den uzun olan başvuramayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısının akabinde yaptığı açıklamada “Milli Uzay Programımız çerçevesinde bir Türk vatandaşının Milletlerarası Uzay İstasyonu’na gönderilmesi sürecini resmen başlatıyoruz. 45 yaşından genç vatandaşlarımız bu programa başvurabilecek” sözlerini kullandı.

Erdoğan’ın duyurduğu “Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu” projesiyle ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan “Türkiye uzay yolcusunu seçiyor” başlığıyla bir açıklama yayınlandı.

Açıklamada “Türkiye’nin beşerli birinci uzay misyonu başlıyor. Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu projesi start aldı. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı olan 2023’te uzayda bir Türk olacak. Türk Uzay Yolcusu Milletlerarası Uzay İstasyonu’na bilimsel araştırmalar için gönderilecek. Seçilecek 2 adaydan biri 10 gün müddetle istasyonda kalacak” bilgisi verildi.

Açıklamada adaylarda aranacak genel kaideler şöyle sıralandı:

???? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

???? 23 Mayıs 1977’den sonra doğmuş olmak,

???? Kamu haklarından yasaklanmamış bulunmak,

???? Yükseköğretim Kurumlarının en az 4 yıllık lisans eğitimi veren Mühendislik, Fen Bilimleri/Temel Bilimler, Fen Bilimleri alanındaki Eğitim ve Tıp fakültelerinden birini bitirmiş olmak,

???? Çok düzgün derecede İngilizce bilgisine sahip olmak.

???? Uzunluk uzunluğu: 149,5-190,5 santimetre,

???? Kilo: 43-110 kilogram.

Aday seçiminde bakılacak genel sıhhat kriterlerinden kimileri şu formda:

???? Her iki beğenilen doğal olarak yahut gözlük/kontakt lens ile düzeltme sonrası yüzde 100 görme sertliğine sahip olmak,

???? Renkli görme bozukluklarından rastgele birine sahip olmamak,

???? Protez kullanmıyor olmak ve bedeninde platin/vida bulunmamak,

???? Tüm eklemler için olağan hareket açıklığına ve fonksiyonelliğine sahip olmak,

???? Kan basıncı/tansiyonu 155/95 altında olmak, kronik kalp ve damar sistemi rahatsızlığı olmamak,

???? Panik bozukluk, anksiyete bozuklukları, psikotik bozukluk, bipolar bozukluk, intihar kanısı, uyuyamamazlık (insomnia) yahut öbür ağır kişilik bozukluklarından birini yaşamamış olmak,

???? Alkol, uyuşturucu/uyarıcı husus yahut ilaç bağımlılığı yaşamamış olmak,

???? Karanlık, yükseklik, sürat, kaza, kalabalık, boğulma/nefessiz kalma, dağınıklık, yalnızlık/izolasyon, kapalı/dar alan korkusu olmamak,

???? Epilepsi, titreme (tremor), MS (multiple skleroz), inme (felç) üzere hudut sistemi rahatsızlıkları yaşamamış olmak.


MÜRACAAT SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?

“Adaylar, ilana müracaatta bulunmak için uzaya.gov.tr adresinden müracaat sistemine kaydolacak. Sistem yoluyla yapılan müracaatlar haricinde müracaat kabul edilmeyecek. Müracaatlar en geç 23 Haziran 2022 tarihi saat 20:23’a kadar yapılabilecek. Adaylar müracaatları esnasında Müracaat Sistemi’ne girmiş oldukları beyan ve dokümanlara nazaran pahalandırılacak. Girilen bilgi ve dokümanların rastgele birinde eksik yahut aldatıcı bilgi olması durumunda müracaat geçersiz sayılacak.

KIYMETLENDİRME SONRASI MÜLAKAT

Birinci kademeyi geçen müracaat sahiplerinin, sonraki kıymetlendirme etaplarına geçebilmeleri için ek bilgi, evrak, doğrulama, test, tetkik ve muayeneler talep edilecek. Mülakata çağrılacak adaylar, ayrıntılı kıymetlendirme süreci sonrasında belirlenecek. Mülakat öncesinde yahut sonrasında uygulanacak kapsamlı kıymetlendirme süreçlerinde elenen adaylar rastgele bir hak argümanında bulunamayacak.

2 ADAY SEÇİLECEK

Tüm bu etapların sonucunda seçilen 2 aday TUA yahut TÜBİTAK 10 yıl bünyesinde istihdam edilecek. Süreçle ilgili tüm gelişme ve duyurular, uzaya.gov.tr adresinden yapılacak.”

MİLLETLERARASI UZAY İSTASYONU

Memleketler arası Uzay İstasyonu, 1998 yılında Dünya yörüngesine yerleştirildi. Ortadan geçen 24 yılda istasyona 150 milyar dolarlık yatırım yapıldı. İstasyonda, insan araştırmaları, biyoloji ve biyoteknoloji, fizik ve materyal bilimleri, teknoloji geliştirme, dünya ve uzay bilimleri alanlarında 3 binden fazla deney gerçekleştirildi. Bugüne kadar Memleketler arası Uzay İstasyonu’’nu 20 farklı ülkeden birden fazla bilim insanı 258 kişi ziyaret etti. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.