Sırbistan’dan Yunanistan’da düşen uçakla ilgili açıklama

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic düzenlediği basın toplantısında, Sırbistan’dan Bangladeş’e mühimmat taşımak için nakliye uçağının, Rusya ve Belarus taşıyıcılarına yaptırım uygulanması nedeniyle Ukraynalı bir şirketten seçildiğini söyledi.

“SADECE RUSYA, BELARUS VE UKRAYNA’DA VAR”

Vucic, Ruslar ve Belarusluların yanı sıra yalnızca Ukraynalıların büyük yükler ve silahlar taşıyabilen dört motorlu büyük uçaklara sahip olduklarını belirtti ve bu yüzden bu şirketin seçildiğini kaydetti.

Vucic, “Maalesef trajik bir trafik kazası oldu lakin tehlikeli bir gereç yoktu” dedi.

Bangladeş hükümetinin bu eserlerin alıcısı olduğunu doğruladığını kaydeden Vucic, ülkesinin bu çeşit eserlerin ihracatından para kazandığını söz etti.

8 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Ukraynalı bir firmaya ilişkin Antonov An-12 tipi kargo uçağı 16 Temmuz’da Yunanistan’ın kuzeyindeki Kavala kenti yakınlarında düşmüş, uçaktaki 8 kişilik mürettebattan kurtulan olmamıştı.

Sırbistan Savunma Bakanı Nebojsa Stefanovic’in yaptığı açıklamaya nazaran, Sırbistan’ın Niş kentinden mahallî saatle 20.40’ta kalkan uçağın amacı Bangladeş’ti.

Amman, Riyad ve Ahmedabad’a da uğraması planlanan uçak, Bangladeş Savunma Bakanlığının alıcısı olduğu ve Sırbistan’da özel bir firmanın ürettiği, içerisinde mayınların da bulunduğu 11,5 ton askeri gereç taşıyordu.

Stefanovic, kelam konusu patlayıcı gerecin ihracatının kanunlara uygun biçimde yapıldığını belirterek, Sırbistan Savunma Bakanlığından gerekli müsaadelerin alındığını söz etmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.