Sinop’taki köy definecilerin maksadı oldu

Sinop’un Erfelek ilçesindeki yazın kalabalık, kışın ise boş olan Avlağısökü köyü definecilerin maksadı oldu.

İstanbul’da yaşayan Bayram Kaya,  Avlağısökü köyüne ziyarete geldiğinde son iki yıldır defineciler tarafından kazılan çukurlarla karşılaştı.

“Kimin geldiği de aşikâr değil”

Gördüğü görüntüyü cep telefonuyla kaydeden Kaya, İhlas Haber Ajansı’na(İHA) konuştu.

Kaya, köyde yaşanan olaylarla ilgili yaptığı konuşmada, “Belli başlı yerlerde pınarlar var. O pınarların başında, ortasında, sonunda üzere olan yerleri hafriyat yapmışlar. Genelde köy halkı oradan İstanbul’a döndüğü için kış aylarında bomboş kalıyor, yani o bölgelerde in, cin yok . Kimin geldiği de muhakkak değil, köyü ateşe verseler kimse duymaz. 4 adet kuyu var ve bariz net bir halde kazılmış define aramak ve bulmak emelli. Daha evvel bulmuşlar diye duyduk lakin buldular mı bilemiyoruz orasını. Ancak şu anda hafriyat devam ediyor.” diye konuştu.

“Biz ayrıldıktan sonra devreye giriyorlar”

Kaya, son iki yıldır köyde define arayanlar tarafından kazılan çukurları gördüğünü belirtti.

Bir evvelki sene ziyarete geldiğinde kazılan çukuru fark ettiğini söyleyen Kaya, bu yılki ziyaretinde yeni bir çukur daha oluştuğunu gördü. “Biz geldikten sonra çekiliyorlar, biz ayrıldıktan sonra devreye giriyorlar.” dedi.

“Kazmak istedikleri yerin bilgisini köylünün birinden öğrendik”

Köyün bir sonraki boş kalışında definecilerin kazmak istedikleri yeni yeri öğrendiğini tez eden Kaya, “Şu anki kazmak istedikleri yerin bilgisini köylünün birinden öğrendik, şöyle söylüyor; üç pınarın ortası. Orası da konutumun bahçe kısmının olduğu yer, orayı kazmışlar. Artık pınarın olduğu yerde kazma olayları varmış. Zira onların kıymetli beklediği bir nokta var, o da şu an benim konutumun yanındaki üç pınarın ortası dedikleri yer” formunda konuştu.

“Bir adedini mağara üzere kazmışlar”

Açılan çukurları anlatan Kaya, “Bana nazaran bir adedine insan hayvan düşse çıkamaz. Hatta bir adedini mağara üzere kazmışlar, tabana inmişler 4-5 metre kazmışlar, oradan da yandan kırıp devam etmişler. Defineciler dadandı, köy halkı da bir halde bundan mustarip. Köy halkı derken çok insanımız yok, olsa olsa 5 hane var birçok da gelmez. Şu an annem babam var bir de köylümüz var, çoluk çocuk toplamı 5 kişi olsun. Bayramda gelen giden olur, onun haricinde kışın hiç kimse yok. Bu manada kimler yapar, niçin yapar araştırılmasını dilek ediyorum, yetkili mercilere ulaşmasını istiyorum.” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.