Sakarya’da fındık üreticileri ZİHA ile maliyet ve vakitten tasarruf edecek

Sakarya Ticaret Borsasının (STB) teşebbüsleri, Milletlerarası Tarım ve Besin Konfederasyonunun (TARIMKON) takviyeleriyle kentte fındık üretiminin kolaylaştırılması ve randımanının artırılması emeliyle dronla ilaçlama yapılmaya başlandı.

Geleneksel prosedürlere nazaran daha uygun maliyetle yaptırılabilen dronla ilaçlama, su, maliyet ve vakit tasarrufu sağlamasının yanında engebeli topraklarda çalışmak zorunda kalan üreticilerin mümkün yaralanmalarının önüne geçilmesini sağlıyor.

Sakarya’daki çiftçileri bilgilendirme faaliyetleri kapsamında şimdiye kadar 10’dan fazla toprakta dronla ilaçlama yapıldı.

Çiftçiler için elle yahut iş makineleriyle yapılan ilaçlamalara göre daha uygun fiyatlı olan ZİHA, üreticiler tarafından tercih edilmeye başlandı.

“Çok yararlı olacağını düşünüyorum”

STB İdare Şurası Lideri Adem Sarı, AA muhabirine, borsa olarak tarıma çok kıymet verdiklerini anlattı.

Dünyada teknolojinin daima geliştiğini ve tarımda da bu teknolojiye ayak uydurulması gerektiğini belirten Sarı, TARIMKON ile yaptıkları iş birliği çerçevesinde dronla ilaçlama çalışmalarına başladıklarını kaydetti.

Çalışmaların muvaffakiyetle yürüdüğünü söz eden Sarı, “Her şeyin maliyeti artık çok yüksek. Teknolojiye ayak uydurduğumuz sürece tarım olarak da başka ülkelerden çok daha ileriye gideriz. Dronla ilaçlamanın hem mazot maliyeti hem de fındık bahçelerindeki kolların ziyan görmemesi açısından çok yararlı olacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

Sarı, çiftçilerden olumlu dönüşler aldıklarını kelamlarına ekledi.

“Traktörle iki saatte uygulanan ilacı ZİHA’larla 15-20 dakikada yapıyoruz”

ZİHA operatörü Serkan Başar da 10, 20 ve 30 litrelik tanklara sahip dronlarla ilaçlama yaptıklarını tabir etti.

İlacı ağacın en alt kısmına kadar ulaştırabildiklerini belirten Başar, dronla hem katı hem sıvı gübre uygulaması da yapılabildiğini söyledi.

Traktörle klasik teknikle iki saatte uygulanan 600 litrelik ilacın, ZİHA’larla 15-20 dakikada yapılabildiğine dikkati çeken Başar, “ZİHA, başlı başına bir yenilik. Hem iş gücünden hem vakitten hem sudan tasarruf.” dedi.

Bir depoyla 15 dakikalık müddette yaklaşık 20 dönümlük alanı ilaçlayabildiklerini lisana getiren Başar, “Bir su damlacığını kırk makrona bölüyor aygıtlar. O yüzden ilacın saf halini yaprağa yapıştırıyor. Aygıtlar otonom uçuşa sahip, öncesinde 6 kameralı dronlarla bitki tahlili yapıyoruz. Bir fındık ocağında kaç kilogram fındık çıkacağını hesaplayabiliyoruz. Yalnızca fındık olarak düşünmeyelim; ekin, çeltik, buğday, tüm hububat eserlerinde dronlarımız vazife yapmakta.” sözünü kullandı.

TARIMKON Genel Lideri Hakan Yüksel de federasyon olarak tarımda verimliliği artırmak ismine teknolojiyi kullandıklarını, insansız hava araçlarıyla zirai ilaçlama yapıldığını belirterek, klâsik metotlarla ortasındaki farkı üreticilere anlattıklarını söyledi.

“Bu çalışmanın yararlı olduğuna inanıyorum”

Üretici Alaattin Paşa Kaba da dronla ilaçlamanın klâsik formüllere göre daha yararlı olacağını düşündüğünü lisana getirdi.

Eğimli alanlarda dronun çiftçilerin işini kolaylaştıracağına inandığını belirten Kaba, “Dronların, dünyada insanların hayatında ve ziraî manada da önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum. O yüzden bu çalışmanın yararlı olduğuna inanıyorum.” dedi.

Kaba, teknik raporların paylaşılmasıyla bölgesel ilaçlamanın artacağına işaret ederek, “Çiftçilerin işlerinin kolaylaşacağını, maliyetlerin düşeceğini, bununla birlikte hem fındık üretimine hem kalitesine önemli katkı sağlayacağını düşünüyorum.” tabirini kullandı.

 

 

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.