“Sadece arkadaşız” miti yalanlandı mı? Karşı cinsten arkadaşlık kıskandırıyor

“En Âlâ Arkadaşım Evleniyor”dan “Harry Potter”a kadar birçok ünlü sinema bayan ve erkek ortasındaki dostluğu bahis alıyor. Yeni yapılan bir araştırma ise bayanların bu hususa farklı yaklaştığını ve partnerlerinin karşı cinsten arkadaşlarını daha çok kıskandığını ortaya koydu.

Teksas Üniversitesi’nden araştırmacılar, bayanların eşlerinin karşı cinsten arkadaşlarını daha çok kıskandığını ve erkeklerden daha kıskanç olduklarını argüman ediyor.

Daily Mail’de yer alan habere nazaran, evvelki çalışmalar kıskançlıkta cinsiyet farklılıklarına odaklanmış olsa da, araştırmacılar, erkeklerin ve bayanların eşlerinin karşı cinsten arkadaşlarını kıskanması konusunda farklılık gösterip göstermediğini pahalandırmak için yola çıktılar.

Evolutionary Behavioral Sciences’da yayınlanan araştırmada, “Evrimsel psikoloji üzerine yapılan geçmiş araştırmalar, kıskançlığın ahenk sağlayıcı fonksiyonlarında cinsiyet farklılıkları önerdi ve bunlara dair ispatlar buldu” sözü yer aldı.

FARKLI CİNSİYETTEN OLMASI KISKANÇLIK YARATIYOR

Araştırmaya tamamı evli ve en az 18 yaşında olan 364 kişilik bir iştirakçi kümesi dahil edildi. İştirakçiler, eşlerinin farklı cinsiyet ve çekiciliğe sahip yeni bir arkadaşla tanışmasını içeren farklı senaryoları okudukları dört kümeden birine rastgele atandılar.

Senaryoda rastgele bir kıskançlık hissedip hissetmedikleri soruldu ve bunu duygusal yahut cinsel olarak değerlendirmeleri istendi. Sonuçlar, eşin arkadaşının iştirakçilerle tıpkı cinsiyetten olması durumunda kıskançlık hislerinin daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Bayanlar, eşlerinin arkadaşını bayan olarak hayal ederken, genel olarak erkeklerden daha yüksek seviyede kıskançlık bildirdiler. Bu da, araştırmacılara nazaran bayanların kıskançlık hislerinin çekicilikle daha fazla alakalı olduğunu gösteriyor.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.