Rekabet Şurası, Yemek Sepeti’nin taahhütlerini kabul ederek soruşturmasını sonlandırdı

Yemek Sepeti Elektronik Bağlantı Perakende Besin Lojistik AŞ hakkında Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un “Hakim Durumun Berbata Kullanılması” başlıklı hususunun ihlal edilip edilmediğinin tespitine yönelik soruşturma açılmasına karar verilmişti.

Soruşturma devam ederken Yemek Sepeti tarafından taahhüt sunma talebinde bulunuldu.

Rekabet Kurumunun internet sitesinde yer alan duyuruya nazaran, bunun üzerine gerçekleştirilen taahhüt görüşmeleri sonucu, sunulan son taslak taahhüt metni, rekabet meselelerini gidermede kâfi görülerek, Şura kararıyla kabul edildi. Karar doğrultusunda sunulan taahhütler bağlayıcı hale getirilerek, taraf hakkında başlatılan soruşturmanın sona erdirilmesi kararlaştırıldı.

Yemek Sepeti, en çok kayrılan müşteri kuralı, zarurî en az sepet meblağı, zarurî joker uygulamalarına son verileceğini ve vale fiyatlandırma siyasetinin ilgili maliyet kalemlerini karşılayacak formda sürdürüleceğini taahhüt etti.

RESTORANLARIN ZARURÎ TUTULDUĞU KİMİ UYGULAMALAR SONA ERDİRİLECEK

Heyetin duyurusunda, kararın başta restoranlar olmak üzere tüketiciler, rakip platformlar üzere paydaşlar için ne manaya geldiğini anlatan kısa sinema de paylaşıldı.

Buna nazaran, restoranlar kendi satış kanallarında sağladığı avantajları ilgili yemek sipariş platformuna yansıtıp yansıtmama konusunda hür hale geldi. Ayrıyeten, restoranların zarurî tutulduğu ve maliyetlerinin artışına yol açan kimi uygulamalar da sonlandırıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.