Özbekistan’dan protesto açıklaması: Dış güçlerin bir teşebbüsü

Özbekistan İstanbul Başkonsolosu Amirsaid Agzamhodjaev, basın mensuplarına ülkedeki son gelişmeleri kıymetlendirdi. Agzamhodjaev, yapılması planlanan ıslahatların yanlış yorumlandığını belirterek, protestoların yıkıcı dış güçlerin bir teşebbüsü olduğunu tabir etti.

Özbekistan’ın İstanbul Başkonsolosu Amirsaid Agzamhodjaev, Karakalpakistan Cumhuriyetinde 1-2 Temmuzda düzenlenen protestolara ait açıklamalarda bulundu. Düzenlenen yürüyüşlerin plansız olduğunu tabir eden Agzamhodjaev, Hareketlerin nedeni, Özbekistan’da devam eden anayasal ıslahatların yanlış yorumlanmasıydı. Lokal sakinlere ve yaşlılara nazaran, bu yasadışı hareketler, cumhuriyetteki durumu istikrarsızlaştırmak için gençlerin zihinlerini manipüle etmeye çalışan dış yıkıcı güçlerin tesiri altına alınan gençleri içeriyordu dedi. Agzamhodjaev, kelam konusu protestoların yalnızca Özbekistan’ı değil, tüm Orta Asya’daki durumu istikrarsızlaştırma gayesi taşıdığını vurguladı.

KARAKALPAK HALKI İSTEMEDİKÇE DEĞİŞİKLİK OLMAZ

Başkonsolos Agzamhodjaev, Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in 2-3 Temmuzda Nukusu ziyaret ettiğini aktararak, burada Karakalpakistan Cumhuriyetinden birçok yetkiliyle bir ortaya geldiğini ve istişarelerde bulunduğunu belirtti. Agzamhodjaev, Mirziyoyev’in kelamlarını hatırlatarak, “Görüşmelerde Cumhurbaşkanı, tüm Özbekistan halkı üzere hâkim, devredilemez hak ve özgürlüklere sahip Karakalpak halkının kendisi istemedikçe Karakalpakistan Cumhuriyetine ait Anayasada tek bir değişiklik yapılmayacağını vurguladı.” dedi.

PROTESTOLARDA 516 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Protestolarda 516 kişinin gözaltına alındığını ve soruşturma başlatıldığını belirten Agzamhodjeav, protestoların dışarıdan finanse edildiğini yineledi. Agzamhodjaev, Protestocuların kimilerine uyuşturucu unsurlar verilmiş. Ölen 14 protestocunun kanında uyuşturucu tespit edildi. Bu, yönetilen bir süreç olduğu manasına geliyor. Yakalanan bireylerle yapılan görüşmelerde birçok ne olduğunu hatırlamıyorlar. Zira ya alkollüydüler ya da unsur tesiri altındaydılar. Bu protestolara ne için katıldıklarına ait bir fikir veremiyorlar diye konuştu. Agzamhodjaev, provokasyonun Telegram, Twitter, WhatsApp üzere toplumsal medya kanallarından yapıldığını ve provokasyonu yapan bireylerin telefon numaralarının yurt dışı kaynaklı olduğunu belirtti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.