Ömer Fethi Gürer: ‘DSİ yapabileceği işi neden ihale eder?’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Devlet Su İşleri’nin (DSİ) kendi imkanlarıyla yapabileceği planlama raporları ve imal projelerinin hazırlanması işlerini özel kesime havale etmesini Meclis gündemine taşıdı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kamuoyuna açıklama yapmasını isteyen Gürer, bahisle ilgili soru önergesinde, “DSİ Genel müdürlüğünün ve Bölge Müdürlüklerinin kendi imkânları ile yapılması mümkün iken hizmet alımı ya da ihale ile yaptırılması nedendir? Kurum kendi kaynakları ile bu çalışmaları yapabileceği halde neden yapılmamaktadır?” formundaki soruların yanıtlanmasını istedi.

CHP’li vekil Ömer Fethi Gürer’in önergesine cevap veren Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, “Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün yatırım programında yer alan ve birçok meslek disiplinini içeren planlama ve proje faaliyetleri ihale suretiyle de yaptırılabilmektedir. Bu işlerin denetimlik ve kontrol hizmetleri Kurum çalışanı tarafından yürütülmektedir” dedi. 

Bakan Kirişçi, “baraj, gölet, sulama, taşkın müdafaa, atık su toplama ve arıtma tesisleri, içme suyu tesisleri, kamulaştırma ve isale sınırı işlerine ilişkin planlama raporları, kamulaştırma planları ve üretim projelerinin hazırlanması işlerinin ihale edilerek özel bölüm marifetiyle temin edilmesinde mevzuat tarafıyla bir pürüz bulunmadığını” belirtti. 

“MEVZUATA UYGUN LAKİN…”

Önerge sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise Sayıştay’ın hususla ilgili değerlendirmesine dikkat çekerek,“DSİ Genel Müdürlüğü’nün ve Bölge Müdürlüklerinin yatırım programında bulunan baraj, gölet, sulama, taşkın muhafaza, atık su toplama ve arıtma tesisleri, içme suyu tesisleri ve isale sınırı işlerine ilişkin planlama raporları ve üretim projelerinin hazırlanması, DSİ tarafından yapılabilecekken neden ihaleyle özel bölüme yaptırıldığına ait sorumuza verilen karşılık epeyce düşündürücüdür. Bakan Kirişçi’nin verdiği karşılığa nazaran işlerin bu biçimde yapılması mevzuata uygun görünüyor. Fakat Sayıştay raporlarına da yansıdığı kadarıyla bu özel kesime yaptırılan proje işleri, kurumdan maaş alan ve esasen işleri bu olan çalışanlar tarafından yapılmalıdır” diye konuştu. 

Gürer “DSİ deneyim ve imkanları ile yapabildiği yatırımların  ihale yoluyla kurum dışına yaptırması, birtakım ihalelerde yüklenicinin işi  bırakması ile sürecin uzaması çok istikametli sorun ve ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Zarurî nedenlerle birtakım işler için yapılabilecek yüklenici üzerinden iş görme süreci yaygın ve olağan bir noktaya taşındığı görülmektedir. DSİ araç gerek makina parkı olarak kâfi olduğu ve kâfi teknik takımının bulunduğu yerde işleri kendi imkanları ile yapması, aksatan istikametlerin uygunlaştırılması sağlanarak bu bağlamda kurumun korunması daha gerçek bir uygulama olacağı mutlaktır. DSİ yatırımlarında kendi imkanlarını öncelikle değerlendirmelidir. Farklı bölgelerde yarım kalan gölet ve baraj yatırımları da bu kapsamda ele alınmalıdır“ tabirlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.