Nureddin Nebati: Kurdaki oynaklığı azalttık

Son devirde Türkiye iktisadının yaşadığı en büyük sorunlardan biri enflasyon ve kur dalgalanmaları oldu.

Bu sorunlara karşı iktisat idaresi farklı enstrümanlar kullanarak tedbirler aldı, sorunu ortadan kaldıracak adımlar attı.

Ekonomi idaresinin başındaki Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, son periyotta yaşananlar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Özellikle kur dalgalanmasına karşı atılan adımlara dikkat çeken Nebati, kelam konusu oynaklığı ortadan kaldırdıklarını söyledi.

“Kurun düzeyinden çok oynaklığını azalttık”

Nebati, “Yakın coğrafyamızda birbiriyle çatışma yaşayan ülkeler bizim değerli ticari ortaklarımız olduğundan, buradan kaynaklanan ek gerilim iktisadımızı başka ekonomilere göre daha fazla etkileme potansiyeline sahip.

Ayrıca, bilhassa bizim üzere güç ithalatçısı olan ülkelerde yükselen emtia fiyatları, döviz kurları üstünde değerli bir ek baskı oluşturuyor.

Bununla birlikte, bu güçlü şartlarda kurun düzeyinden fazla oynaklığının azaltılmış olması bizim için olumlu bir göstergedir. Çalışmalarımız gösteriyor ki; KKM uygulaması devreye alınmasaydı kurların ima ettiği oynaklık çok daha fazla olabilirdi” diye konuştu.

“KKM olmasaydı ekonomimize yansıyacak yük çok daha fazla olacaktı”

Hürriyet’ten Sevinç Karanfil’e açıklamalarda bulunan Bakan Nebati, “Şu ana kadarki gerçekleşmeler, bu adımımızın ne kadar isabetli olduğunu da teyit eder niteliktedir. Hakikaten, şayet KKM enstrümanı hayata geçirilmemiş olsaydı, bilhassa döviz kuru gelişmeleri üzerinden ekonomimizin çeşitli alanlarına yansıyacak yük çok daha fazla olacaktı. Bunu yapılacak tüm objektif tahliller de zati açıkça ortaya koyacaktır” diye konuştu.

“Kalıcı fiyat istikrarı maksadına ulaşana kadar gayretimiz devam edecek”

Kalıcı fiyat istikrarına kadar gayretin devam edeceğini söyleyen Nebati, “Ekonominin tüm kurumlarıyla uyum halinde hareket ederek, en son gayemiz olan kalıcı fiyat istikrarı gayesine ulaşana kadar uğraşımız devam edecek.

Bu süreçte sanayicisinden ihracatçısına, tüccarından esnafına tüm paydaşlarımızın dayanağını beklediğimizi bir kere daha lisana getirmek istiyorum.

Ayrıca, en son maksadımıza ulaşıncaya dek vatandaşlarımızı hayat pahalılığına karşı destekleyen ve koruyan emsal uygulamalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.