Numaralı hayatlar… İsimsiz 255 mezar

Van’a yasa dışı yollardan geçiş yapan göçmenlerin kimileri çıktıkları bu seyahatte hayatlarını kaybediyor. Sondan geçerken donan, gölde boğulan ya da kazalarda ölen göçmenler, ‘Kimsesizler Mezarlığı’na defnediliyor. 2017’de oluşturulan mezarlıkta 255 göçmen mezarı bulunuyor. 

Türkiye, Orta Doğu, Güney Asya ve Doğu Afrika ülkelerinden gelip Avrupa’ya gitmek isteyen sistemsiz göçmenler için kavşak noktası özelliği taşıyor. İran’a 295 kilometre sonu olan Van da bu geçiş güzergahında bulunuyor.

Ülkelerini çeşitli nedenlerden terk etmek zorunda kalıp, yasa dışı yollarla Türkiye’ye giriş yapan kaçak göçmenler, çıktıkları umut seyahatinde birçok vakit göçmen kaçakçıları tarafından yarı yolda bırakılıyor.

Bazıları bu seyahatte donarak, kimileri teknelerinin batmasıyla boğularak, kimileri ise trafik kazalarında hayatlarını kaybediyor.

MEZAR TAŞLARINDA İSİM YERİNE NUMARA

Ölen göçmenlerin otopsi süreçlerinin akabinde DNA örnekleri alınıyor, fotoğrafları çekiliyor ve cenazeleri yasal mühlet olan 15 günün akabinde yakınları bulunamazsa Tuşba ilçesindeki, bir kısmı ‘Kimsesizler Mezarlığı’ olarak geçen Seyrantepe Mezarlığı’na defnediliyor.

Mezar taşlarında ise isim yerine numara, kimilerinde hangi ülkeden oldukları ve öldükleri yer yazılıyor.

2017’de kurulan ‘Kimsesizler Mezarlığı’nda şu an 255 göçmen mezarı bulunuyor. Son 5 yılda bölgede ölen 79 kişinin cenazesi ise aileleri tarafından alınıp ülkelerine götürüldü.

Van Gölü’ndeki tekne faciasında 61 göçmenin öldüğü 2020 yılı, en fazla mevtin gerçekleştiği yıl olarak kayıtlara geçti.

BİLİM İNSANLARI ÇALIŞMA YÜRÜTÜYOR

Kaçak göçmenler için güzergah pozisyonundaki Van’da bilim insanları da hususla ilgili çalışmalar yürütüyor.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suvat Parin de göçmenlerin defnedildiği mezarlıkta çalışma yapıyor.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suvat Parin

Göçmenlerin kimsesiz olmadığını belirten Prof. Dr. Parin, şöyle konuştu:

*Göçmenler varacağı noktayı çok kestirmeden yola çıkıyor. Bu yolda birçok mahzurla karşılaşıyor. Bunlardan biri de mevt.

*Bu tarafıyla bakıldığı vakit dünyada çok öz örnekleri görülen bir Kimsesizler Mezarlığı, ancak ben bunun bir göçmen mezarlığı olarak tabirinin daha yanlışsız olacağını söylüyorum.

*Çünkü her göçmen kimsesiz değildir. Bir umutla yola çıkmış. Bu yolda kimsesiz olarak görülebilir ama bunun bir yeri yurdu, kontağı, kimliği var.

*Biz de bu göçmen mezarlığı üzerine bir çalışma başlattık. Mezar taşları üzerinde bütün yazıları okuttuk ve tahlillerine başlıyoruz.

*Göçmenlerin ölme biçimleri üzerine birtakım çalışmalar başlattık. İnşallah yakın vakitte sonuçlarını paylaşacağız.

*Ölenlerin demografik yapıları, yaş dağılımları nasıl, daha çok nereden gelenlerin bir yoğunluğu var. Biraz göçü anlamak manasında buna bakmak istiyoruz. 4 kişilik bir takımız.

Seyrantepe Mezarlığı’na yakınları için gelenler göçmenler için de dua ediyor. Mehmet Sıddık Haktanır, “Her geçtiğimizde dua ediyoruz. Burası mezarlığın girişinde olduğu için, herkes dua etmeden geçmiyor. Elimizden dua etmek geliyor yalnızca. Onu da yapıyoruz” dedi.

SINIRDAKİ ÇALIŞMALAR DA SÜRÜYOR

Öte yandan İran ile en uzun hududa sahip Van’da, hudut sınırında evvelki yıl imaline başlanan güvenlik duvarı çalışmaları da devam ediyor.

Kaçak geçişlerin engellenmesi için Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinden Hakkari’nin Yüksekova ilçesine kadar uzanan 560 kilometrelik duvarın, Van’ın Çaldıran ilçesindeki 150 kilometrelik kısmının 40 kilometresi tamamlandı.

Kalan 110 kilometrelik kısmın de bu yıl bitirilmesi hedefleniyor. Yüklenici firmaların kurduğu beton santrallerinde üretilen 4 metre yüksekliğinde, 2 metre 80 santimetre genişliğinde ve 7 ton yükündeki beton bloklar, iş makineleriyle evvelden tabanı hazırlanan hudut çizgisine yerleştiriliyor.

Duvar çalışmalarıyla İran hudut sınırında 250 optik kule inşa edildi ve bu kulelerin yüzde 95’i bitti. Kulelerin kimilerinden 16 kilometreye kadar cisim ve canlı tespiti yapılabiliyor.

İmalatı ASELSAN tarafından gerçekleştirilen optik kulelerin yanı sıra hudut çizgisinde 284 termal kamera bulunuyor.

GÜVENLİK GÜÇLERİNİN OPERASYONLARI DEVAM EDİYOR

Şehir merkezlerinde de polis ve jandarmanın kaçak göçmenlerle insan kaçakçılarına yönelik operasyonları devam ediyor.

Göçmenlerin barındığı ‘şok ev’ diye tabir edilen metruk yapılarda göçmenler yakalanıp hudut dışı edilmek üzere Vilayet Göç Yönetimi Geri Gönderme Merkezi’ne götürülürken, göçmen kaçakçıları da yakalanıyor. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.