New York Times, Fransa’nın Haiti’den alınan haraçlarla Paris’i inşa ettiğini tez etti

Gazetenin “Ransom” (Fidye) isimli kapsamlı haberinde, Eyfel Kulesi’nin üretimini finanse eden Fransız bankası Crédit Industriel et Commercial’in (CIC), Haiti’den “bağımsızlık bedeli” altında para aldığı tez edildi.

Haberde, Haiti’nin 64 yıl boyunca Fransa’ya yaptığı ödemelerin takip edildiği ve kelam konusu ödemelerin bugün yaklaşık 560 milyon dolar pahasında olduğu belirtildi.

Dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Haiti’nin, iki yüzyılı aşkın bir mühlet evvel bağımsızlığını ilan etmesinden sonra Fransızlar savaş tehdidi altında para talep etmemiş olsaydı, bugün çok daha farklı bir durumda olabileceği tabir edildi.

CIC’nin, 19’uncu yüzyılın sonlarında ve 20’nci yüzyılın başlarında Haiti hazinesinden Fransa’ya milyonlarca dolar aktardığı öne sürüldü.

Haberde, bankanın, kelam konusu sömürge devrine ilişkin arşivlerinin neredeyse tamamının yok edildiği bilgisi paylaşıldı.

Tezlerin odağındaki bankanın mevzuyu araştırmaya başlayacağı kaydedildi.

Haber İngilizce, Fransızca ve Haiti lisanında yayınlandı.

Haitili tanınmış bir gazeteci Nancy Roc, haberin Haiti lisanında de yayınlanmasına vurgu yaparak “Bugün Haiti için yapabileceğiniz en büyük hizmet, bu araştırma haberini okumaktır.” sözünü kullandı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.