Minimum fiyata artırım gelecek mi? Taban fiyat artırımı Temmuz’da olacak mı?

Açlık ve yoksulluk sonu her geçen gün yükselirken minimum fiyat olduğu üzere duruyor. Hayat pahalılığı vatandaşların ömrünü derinden etkilerken, taban fiyata artırım gelecek mi merakla bekleniyor. Minimum fiyat artırımı için Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım “Temmuz ayında bütün çalışanların yüzünü güldürecek bir düzenlemeyi de Türkiye gerçekleştirecek durumdadır.” açıklamasında bulundu.

Mayıs ayı prestijiyle açlık sonu 6 bin TL’yi, yoksulluk sonu da 19 bin 602 TL’yi aşmasına karşın milyonlarca vatandaş aylık 4 bin 253 TL’lik minimum fiyatla yaşamaya çalışıyor. Taban fiyata artırım konusunda açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Yılbaşında tüm çalışanların durumlarını gözden geçirerek herkesin hakkını almasını temin edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

ASGARİ FİYATA ARTIRIM GELECEK Mİ?

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, temmuz ayında maaşlara artırım konusunda “O nedenle enflasyona karşı çalışanları korumak bizim görevimiz. Biz emeği, çalışanları enflasyona ezdirmeyeceğiz. Önümüzde Temmuz periyodu var. Temmuz ayında bütün çalışanların yüzünü güldürecek bir düzenlemeyi de Türkiye gerçekleştirecek durumdadır.” dedi.

ERDOĞAN TABAN FİYAT ARTIRIMI İÇİN OLUMSUZ YAKLAŞTI

Özel kesimde çalışan milyonlarca kişi son devirde minimum fiyata orta artırım olup olmayacağını merak ediyordu. İktidar cephesinden gelecek açıklamalara kulak kabartan işçilerin bu sorusunun karşılığı Erdoğan’ın Kabine Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamalarda saklıydı.

Kamu çalışanlarının Temmuz ayındaki enflasyon farkı artışlarıyla biraz daha rahatlayacağını söyleyen Erdoğan, “Yılbaşında tüm çalışanların durumlarını gözden geçirerek herkesin hakkını almasını temin edeceğiz. Toplumsal yardım şemsiyemizi genişleterek hiçbir vatandaşımızın mağduriyetine müsaade vermeyeceğiz.” tabirlerini kullandı. Erdoğan bu açıklamasıyla milyonlarca çalışanın orta artırım beklentisini sona erdirdi ve yıl sonundaki çalışanlarla iş verenler ortasındaki taban fiyat artırım pazarlıklarına işaret etti.

ASGARİ FİYAT ARTIRIMI ERİDİ

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) çarşı pazardaki yangını yansıtmayan hesabıyla bile emekli ve çalışanların maaşı 5 ayda yüzde 35.64 oranında eridi. En düşük memur maaşının alım gücü minimum fiyatın altına düştü. Minimum ücretlinin alım gücü 3 bin 136 liraya geriledi. Yılbaşında 5 bin 972 liraya yükseltilen en düşük dereceli memurun alım gücü mayıs sonu prestijiyle TÜİK enflasyonuyla 4 bin 403 liraya düştü, net taban fiyatın altına düşen memur bin 569 lira kaybetti. Maaşı 6 bin 660 lira olan öğretmenin alım gücü 5 ayda 4 bin 910 liraya, 7 bin 460 lira maaş alan hemşirenin alım gücü 5 bin 500 liraya geriledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.