Kongre baskınıyla kontağı olduğu savıyla Cumhuriyetçi vali adayına gözaltı

ABD’de 6 Ocak 2021 tarihinde eski ABD Lideri Donald Trump destekçilerinin Kongre binasına düzenlediği baskın ile ilgili soruşturma devam ediyor. Federal Soruşturma Ofisi (FBI), Cumhuriyetçi Parti’den Michigan Eyalet Valisi Adayı olan Ryan Kelley’i eski ABD Lideri Donald Trump destekçileri tarafından geçtiğimiz sene 6 Ocak’ta yapılan Kongre baskını ile teması olduğu teziyle gözaltına aldı.

ABD Federal Savcılığı Washington DC Ofisinin Sözcüsü Bill Miller yaptığı açıklamada, 40 yaşındaki Kelley’nin Michigan eyaletine bağlı Allendale’de hakkındaki 6 Ocak 2021’deki Kongre baskını ile ilgili suçlamalar nedeniyle sabah saatlerinde gözaltına alındığını söz ederek, Kelley’nin öğlenden sonra Michigan’ın Batı Bölgesinde bulunan Bölge Mahkemesi’ne birinci kere hakim karşısına çıkacağını aktardı.

FBI’ın Detroit’te bulunan saha ofisi tarafından Kelley’nin gözaltına alındığı doğrulanırken, Kelley’nin meskeninde de arama yapıldığı aktarıldı.

KONGRE BASKINI

ABD’de çok sağcı kümeler ve Trump destekçileri, 6 Ocak 2021’de, 3 Kasım 2020’deki ABD Lideri Joe Biden’ın kazandığı başkanlık seçimlerinin sonuçlarının onaylanması için yapılan oturum sırasında Kongre binasını basmıştı. Baskında protestocular ve güvenlik güçleri ortasında çıkan olaylarda 1’i polis olmak üzere 5 kişi hayatını kaybetmiş, 140 polis ise yaralanmıştı.

Halkı isyana teşvikten azil talebiyle yargılanan eski Lider Trump, geçtiğimiz yılın şubat ayında Senato’da yapılan oylamada aklanmıştı. Eski Lider Trump, iki kere azil talebi ile yargılanan birinci lider olmuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.