KKTC’deki orman yangını için Rum Kısmı’ndan dayanak

KKTC’de dün Lefke’ye bağlı Yedidalga köyünde başlayan ve Angolem köyüne sıçrayan yangın, Türkiye’den gelen 2 helikopter ve Sivil Savunma takımı ile birlikte denetim altına alınmasının akabinde İskele’ye bağlı Kantara Tatlısu’ya ilişkin Mersinlik Deresinde “Elma Bahçesi” olarak bilinen bölgede, rüzgarın tesiriyle büyüyen alevleri söndürme çalışmaları 1 gündür devam ediyor.

İskele Kaymakamı Ertuğrul Toroslu yaptığı açıklamada, Mersinlik’te şu ana kadar 2 bin 600 hektar alanın yandığını belirtti.

YANGINLA İLGİLİ 2 KİŞİ TUTUKLANDI

Rüzgarın tesiriyle büyüyen yangının söndürülmesi için ada içerisinde genel bir seferlik başlatılırken, yangınla ilgili olarak iki kişi tutuklandı. Polis soruşturması çerçevesinde tutuklanan şahıslar hakkında resmi bir açıklama şimdi yapılmadı.

Güney Kıbrıs’tan iki yangın söndürme uçağı gönderilecek
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Komitesi Lideri Hüseyin Cahitoğlu yaptığı açıklamada, söndürme çalışmalarının Türkiye’den 1, İngiliz Üstler bölgesinden 2 helikopter ile devam ettiğini aktararak, Dışişleri Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından GKRY’den de 2 yangın söndürme uçağının gönderileceğini aktardı.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.