Kırmızı liste kalktı, umut son çeyreğe bağlandı: 200 bin turist bekleniyor

İngiltere’nin içeren kırmızı listeden çıkarmasının ardından turizmciler, sezon boyunca İngiliz turistlerin gelememesinin sebep olduğu kaybı son çeyrekte bir nebze olsun azaltmayı umuyor.

İngiltere corona virüsü pandemisinde Türkiye’yi çeşitli seyahat kısıtlamalarını içeren kırmızı listesinden çıkardı. Karar önümüzdeki hafta çarşambadan itibaren uygulanmaya başlayacak.

İngiltere’nin seyahat listesinde yaptığı güncellemeyi geciken ama sevindirici bir karar olarak değerlendiren Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), önümüzdeki 3 aylık dönemde Türkiye’ye 200 bin civarında İngiliz vatandaşın seyahat etmesini bekliyor.

Konuya ilişkin değerlendirme yapan TÜRSAB tarafından yapılan yazılı açıklamada“Bu kararın çok daha önceden çıkmasını umuyorduk. Türkiye’yi özleyen ve ülkemizde tatil yapmayı arzu eden İngiltere’den çok sayıda misafirimiz de bu kararı bekliyordu. Tur operatörleri de bu yöndeki beklenti dahilinde rezervasyonları almaya başlamıştı.” ifadelerine yer verildi.

23 EYLÜL’DE UÇUŞLAR BAŞLIYOR

Jet2 Holidays şirketinin de 23 Eylül itibariyle Dalaman ve Antalya uçuşlarına başlama kararı aldığı belirtilen açıklamada, “Türkiye’nin kırmızı listeden çıkartılması yönündeki kararın turizme olumlu yansımaları olmasını bekliyoruz. İngiltere’de ekim ayında okullarda ara tatil planlaması mevcut.” denildi.

Çocuklu ailelerin ekim ayında Türkiye’ye yönelik ciddi bir seyahat talebi bulunduğunu belirten TÜRSAB yönetimi 22 Eylül’den sonraki son 3 aylık dönemde Türkiye’ye seyahat edecek İngiliz vatandaşlarının sayısının yaklaşık 200 bin civarında olmasını öngördüklerini belirtti.

1 MİLYAR DOLAR KAYBETTİRDİ

İngiltere hükümetinin corona virüsüne karşı önlem olarak oluşturduğu seyahat listesinde Türkiye’yi mayıs ayından bu yana “yüksek riskli ülke” olarak kırmızı listede tutmasının turizmciye 1 milyar doları aşkın döviz kaybettirdiği tahmin ediliyor.

Daha önce Sozcu.com.tr’ye konuşan Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, “İngiltere’nin bizi kırmızı listede tutuyor olması bu yıl 1.5 milyon turistin Türkiye’ye gelememesine, 1 milyar dolardan fazla bir gelirden de mahrum olmamıza yol açtı”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.