Kimyevi hususlar ve mamulleri temmuzun ihracat şampiyonu

Temmuz ayı ihracat sayılarının açıklanmasının akabinde, hangi bölüm kümelerinin daha fazla satışı yaptığı, hangi ilin en büyük dış satım sayısına ulaştığı da yayınlandı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) bilgilerine nazaran, geçen ay 2 milyar 945 milyon dolarlık ihracata imza atan kimyevi hususlar ve mamulleri bölümünü, 2 milyar 51 milyon dolarla otomotiv sanayisi ve 1 milyar 622 milyon dolarla hazır giysi kesimi izledi.

En fazla ihracat artışı

Temmuzda en fazla ihracat artışı yüzde 54,1 ile kimyevi unsurlar ve mamullerinde gerçekleşti.

Türkiye’nin toplam ihracatının geçen ay yüzde 73,5’ini oluşturan sanayi kümesinde yüzde 8 artışla 13 milyar 627 milyon dolar meblağında ihracat yapıldı.

En fazla ihracat Almanya’ya yapıldı

AA’nın haberine nazaran, Türk bayrağını 217 ülke ve bölgede dalgalandırmayı başaran ihracat ailesi, 147 ülkeye ihracatını artırma başarısı gösterdi. Türk ihracatçılarının en fazla dış satım gerçekleştirdiği birinci 3 ülke; 1,4 milyar dolarla Almanya, 1,1 milyar dolarla ABD ve 956 milyon dolarla Birleşik Krallık oldu. 5 ülkeye ihracatta rekor düzeylere ulaşıldı.

İstanbul, ihracat lideri

Temmuz ayında 52 vilayet ihracatını artırırken, en çok ihracat gerçekleştiren birinci 3 vilayet; 6,9 milyar dolarla İstanbul, 1,8 milyar dolarla Kocaeli ve 1,1 milyar dolarla İzmir oldu.

Birim ihracat pahası yüzde 20 artışla 1,47 dolara yükseldi

İhracat ailesine geçen ay 1.368 firma katıldı.

Birim ihracat kıymeti geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 20 artışla 1,47 dolara yükseldi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.