Joe Biden: “Transatlantik ittifakımızı güçlendiriyoruz”

ABD Lideri Joe Biden, NATO Önderler Tepesi için geldiği İspanya’nın başşehri Madrid’de İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile bir ortaya geldi.

Liderler ikili görüşmenin akabinde ortak basın toplantısı düzenledi. Sachez yaptığı konuşmada, “ABD ve müttefiklerimizle birlikte stratejik ortaklarız. Birçok hususta güçlü tarihi bağlar ve güçlü iştiraklerle bir arada birbirimize bağlıyız. Özgürlük, demokrasi, insan hakları, cinsiyet eşitliği ve hukuk devleti prensiplerini teşvik etme dileklerini paylaşıyoruz” dedi.

“DEĞERLERİMİZE YAPILAN DİREKT SALDIRI”

Sanchez, “Putin’in Ukrayna’yı işgali, milletlerarası hukukun açık bir ihlali olduğu için NATO Tepesi’nin bugün burada düzenleniyor olması çok değerli. Kıymetlerimize yapılan bu direkt atak, bu nizamı destekleme uğraşlarımızı iki katına çıkarmamız gerektiğini gösteriyor” tabirlerini kullanarak, “Savaşın ana sonuçlarından biri Avrupa’nın güvenliğinin tehlikede olmasının yanı sıra Transatlantik İttifakının yine canlandırılması oldu” dedi.

ABD VE İSPANYA ORTASINDA GÜVENLİK İŞBİRLİĞİ

Sanchez, 2001 yılında devrin ABD ve İspanya Dışişleri Bakanları tarafından imzalanan bir deklarasyonla ilgili açıklamada bulunarak, “İspanya ve ABD ortasındaki bağlantıları güçlendirmeye yardımcı olacak bu yeni ortak bildirgeyi duyurmaktan çok memnunum. Bu deklarasyonda her şeyden evvel, kurallara dayalı bir memleketler arası nizam için takviyemizi zorluyoruz” dedi.

Söz konusu deklarasyon ile ABD ve İspanya’nın bilhassa savunma ve güvenlik alanlarında işbirliğini güçlendirme taahhüdünde bulunduğunu aktaran Sanchez, “Öte yandan, adalet, siber güvenlik, güç güvenliği alanlarında da aramızdaki bağları güçlendirmeyi kabul ediyoruz. Münasebetiyle 2001 yılında imzalanan bu ortak bildirgenin bu güncellemesinde ikili ilgilerimizi genişletiyor ve güçlendiriyoruz. Birlikte, kurallara dayalı bir milletlerarası nizamı daha düzgün savunabileceğiz” dedi.

Sanchez, “İklim, acil durum, besin güvenliği yahut Covid-19 pandemisinden sonra global sıhhat yapılandırılması da dahil olmak üzere tüm global zorluklara koordineli bir karşılığı teşvik edeceğiz” sözlerini kullandı.

“TRANSATLANTİK İTTİFAKIMIZI GÜÇLENDİRİYORUZ”

Biden ise yaptığı açıklamada, NATO Başkanlar Zirvesi`ne konut sahipliği yaptığı için İspanya Başbakanına ve İspanya’ya teşekkür ederek, “Bildiğiniz üzere bir yandan bu yıl İspanya’nın NATO’ya katılmasının 40. yıl dönümü olurken, İspanya vazgeçilmez bir müttefikimiz haline geldi. Bugün, ortak güvenliğimizi savunmak için birlikte duruyoruz. Ortak güvenliğimizi vurguluyor, transatlantik ittifakımızı güçlendiriyor ve karşı karşıya olduğumuz zorlukların üstesinden geliyoruz” dedi.

NATO’nun Ukrayna’yı işgali karşısında Rusya’ya verilen karşılıktaki en büyük güç olduğunu vurgulayan Biden, “Transatlantik güvenliğimizi, Ukrayna’yı desteklemeyi, kendi caydırıcılık ve savunma yeteneklerimizi geliştirmek için bir aradayız” sözlerini kullanarak, “Rusya’ya yönelik yaptırımları da sıkılaştırmaya devam ediyor ve Ukrayna halkına ve hükümetine yardım sağlıyoruz. Bilhassa İspanya halkına takviyeleri için teşekkür etmek istiyorum.140 binden fazla Ukrayna vatandaşını ağırladılar” dedi.

Biden, “Sayın Lider ile bugün İspanya’da ABD Deniz Muhripleri istasyonunun sayısını artırmak için bir mutabakat üzerinde çalışacağımızı görüştük. Bu birebir vakitte İspanya ve ABD ortasındaki ikili savunma münasebetini de geliştirecek. Bunun çok daha süratli gerçekleşmesini bekliyoruz” tabirlerini kullandı.

ABD ve İspanya’nın istikrar ve ekonomik büyümeyi desteklemek ismine Latin Amerika ve Karayip`lerde çalıştığını belirten Biden, “İspanya ve ABD, demokratik kurumları güçlendirmek, hukukun üstünlüğünü güçlendirmek, ekonomik refahı yaymak ve göçü yönetmek için Latin Amerika ve Karayip bölgelerindeki başka ülkelerle birlikte çalışıyor. Bugün ortak taahhüdümüzü yine teyit ediyoruz. Birlikte çalışmaya ve Covid-19’dan iklim değişikliğine kadar dünyayı etkileyen en büyük zorluklarla birlikte gayrete devam edeceğiz” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.