İspanyol yetkililer: Kripto sahipleri varlıklarını açıklamak zorunda!

Ara sıra yaşanan aksiliklere rağmen kripto para piyasası sürekli genişlerken, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerdeki yetkililer, bunları düzenlemek için çeşitli kurallar ve yönergeler getiriyor. Son olarak İspanyol hükümeti, kripto sahiplerini, varlıklarının değerini açıklamaya zorlamayı planlıyor.

İspanyol yetkililer: Kripto sahipleri varlıklarını açıklamak zorunda!

İspanya Hazine Bakanlığı tarafından yayınlanan bir rapora göre, büyük ölçüde düzenlenmemiş yeni varlık sınıfının kontrolünü artırmak amacıyla kripto sahiplerini dijital varlıklarını beyan etmeye ve bunları yurtdışında tutup tutmadıklarını netleştirmeye çalışıyor.

Raporda, kripto para sahiplerine ve borsalara uygulanacak bir dizi yeni kural listeleniyor. Kripto para sahiplerinin, dijital para varlıklarını ve bunların avro cinsinden değerlerini İspanya’ya beyan etmesi gibi yükümlülükleri uygulayan taslak teklifine atıfta bulunuyor.

Bu yasa üzerindeki çalışma, ülkenin Hazine Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı’nın ortak çabasının bir sonucu. Ayrıca kripto sahiplerinin dijital varlıklarının yurtdışında tutulup tutulmadığını beyan etmelerini gerektirecektir.

Kripto işlemleri de hedeflendi

Vergi mükellefleri, kripto varlıklarını bildirmenin yanı sıra, tüm kripto işlemlerini tarih, tür, miktar ve euro cinsinden değerini ve cüzdan adresleri de dahil olmak üzere ayrıntılarla birlikte ifşa etmek zorunda kalacaklar.

Raporda ayrıca İspanya Hazine Bakanı María Jesús Montero’nun şu sözleri de yer aldı:

“Ekonomi üzerinde herhangi bir dolandırıcılık veya istenmeyen etki olmaması için düzenleyebileceğimiz yeni bir para birimi.”

Bakanlığın önerisi kabul edilirse, kripto varlıklarının ve işlemlerinin raporlanması 1 Ocak 2023’te başlayacak, bu da zaten önümüzdeki yılın varlıkları ve işlemleriyle ilgili olacağı anlamına geliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.