‘İnsanca yaşamak hakkımız’ dediler İzmir’de sokağa çıktılar

“30 yıl çalışıp emekli oldum, uygun bir gelecek hayalim vardı. Ancak hayatım bilhassa son iki yılda her geçen gün daha berbata gitti. Aldığım ortayla pazara bile çıkamıyorum. Çocuklarımın dayanağı olmasa yaşayamam…” Türkiye Elektrik Kurumu’ndan emekli olan 68 yaşındaki Mülazım Kaygusuz, durumları gün geçtikçe berbata giden ve “Artık kâfi, geçinemiyoruz” diyerek sokağa çıkan emeklilerden yalnızca biri. Tüm Emekliler Sendikası üyeleri seslerini duyurmak için ellerinde “En düşük emekli maaşı açlık hududunun üstünde olmalıdır”, “İkramiyeler yılda dört sefer ödenmeli ve taban fiyat seviyesinde olmalıdır” yazan pankartlarıyla dün İzmir’de yeniden sokaktaydı. Yaklaşan bayram için kurbanlık almayı aklından bile geçiremeyen emekliler, “İnsanca bir ömür başta emekliler olmak üzere hepimizin hakkıdır” dediler.

Tüm Emekliler Sendikası Konak Şube Lideri Ayşe Ekşioğlu, “Biz bu maaşlarla kurbanlık değil lakin 100 gram kıyma alabiliyoruz. Bayram kutlamak, kurban kesmek, tatil yapmak bizim neyimize? Emekliye bu sefalet fiyatlarını reva görenler gelsinler bu maaşlarla kendileri geçinsinler” kelamlarıyla üyelerinin kelamlarına tercüman oldu. Hayatlarının en rahat periyodunu yaşamaları gerekirken sokaklarda aksiyon yapmak zorunda kalan emekliler, hükümete bir türlü duyuramadıkları problemlerini şöyle anlattı:

– Zarife Morkoç (Emekli öğretmen-63 yaşında): 24 yıldır emekliyim, 4 bin 200 lira fiyat alıyorum fakat ay sonunu getiremiyorum. Artırımlara yetişemiyoruz. Toplumsal hayat diye bir şeyim kalmadı. En son bilet alıp da sinemaya, tiyatroya gitmeyeli 4-5 yıl oldu. Adeta mevte terk edildik.

– Kâfi Arı (Eski bankacı-55 yaşında): Son artırımların akabinde 3 bin lira olan emekli maaşım 4 bin liraya çıktı ancak bu şartlarda o da yetmiyor. Gelirlerimiz masraflarımızı karşılamıyor. Evvelce tiplere katılır, gezer, tatil yapardık. Artık sokağa çıkamaz olduk.

– Yılmaz Sunan (Emekli esnaf-62 yaş): Emekliler bu ülkede ikinci sınıf vatandaş oldu. Resmen bitkisel hayat yaşıyoruz. 1100 lira ikramiye kaç yıldır tıpkı. Ayda bir kere ailece tavuk eti yiyebiliyoruz. Artık kasaplardan sıyrılmış, ucuz et alabiliyoruz.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 9 BİN 51 LİRA

Kamu çalışanlarının maaşlarına enflasyon farkıyla birlikte yılın ikinci yarısında toplam yüzde 41.69 oranında artış yapılmasıyla en düşük memur maaşı ocak ayına nazaran 6 bin 388 liradan 9 bin 51 liraya yükseldi.

Bazı meslek kümelerinde ocak ve temmuz maaşları şöyle:

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.