İngiltere’deki seçimlerde Muhafazakâr Parti üstünlüğü

İngiltere’de 48 milyon seçmenin yerel yönetimleri belirlemek için sandık başına gittiği seçimlerde İşçi Partisi’nin 10 yıldır hakimiyeti altındaki Kuzey İngiltere’deki Hartleepol’da Muhafazakâr Parti galip çıktı.

Bölgede İşçi Partisi’nin iktidarını seçim sonucuyla kıran Muhafazakâr Parti, muhalefeti destekleyen bölgeler üzerindeki kontrolü eline almış oldu.

İşçi Parti hakimiyetinin kırılması imkansız olarak görülen bölgede, seçim sonuçları İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve partisi Muhafazakâr Parti’nin parlamentodaki yerini daha da sağlamlaştıracak. Diğer yandan seçim sonuçları kaybeden ana muhalefet İşçi Partisi’nin lideri Keir Starmer üzerindeki baskıyı arttıracak.

Muhafazakâr Parti Eş Genel Başkanı Amanda Milling, cuma günü yaptığı açıklamada sonucun tarihi olduğunu vurguladı.

KIZIL DUVARIN ÇÖKÜŞÜ MÜ?

Muhafazakâr Parti adayı toplamda 15,529 oyla İşçi Partisi adayına karşı zafer kazandı, sandıktan İşçi Partisi’ne 8,589 oy çıktı.

Hartlepool bölgesi milletvekilliği için yapılan seçimler, hükûmet ve ana muhalefetteki İşçi Partisi açısından da önemli bir yere sahip.

Muhafazakâr Parti’nin bölgedeki adayı Jill Mortimer, İşçi Partisi’nden aday Paul Williams ve bağımsız aday Sam Lee yarıştı.

BORIS JOHNSON’DAN DESTEK

Perşembe günü Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Boris Johnson, ”Muhafazakârlara oy verin ve Hartlepool’un ihtiyaç duyduğu olumlu değişikliği sağlayın” ifadeleriyle Muhafazakâr Parti adayı Jill Mortimer’a destek vermişti.

— Boris Johnson (@BorisJohnson) May 5, 2021

BBC’nin aktardığı haberde Covid-19 gölgesindeki seçimler kapsamında:

Covid-19 nedeniyle karmaşıklaşan seçim sürecinde diğer bölgelerin sonuçlarının birkaç gün içinde açıklanması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir