Fransa’da yeni hükümet kuruldu: İşte yeni başbakan ve bakanlar

Elysee Sarayı Genel Sekreteri Alexis Kohler’in açıkladığı kabine, 13 bayan ve 14 erkek olmak üzere 27 isimden oluşuyor.

Fransa’nın Avrupa ve Dışişleri Bakanlığı misyonuna Fransa’nın mevcut Londra Büyükelçisi Catherine Colonna getirildi.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, İktisat Bakanı Bruno Le Maire ve Adalet Bakanı Eric Dupond-Moretti vazifelerine devam etti.

Kabinede dikkati çeken isimler ortasında bulunan, siyaset geçmişi olmayan, babası Senegal asıllı tarihçi Pap Ndiaye, Eğitim ve Gençlik Bakanı olarak atandı.

Eski Denizaşırı Topraklar Bakanı Sebastien Lecornu Savunma Bakanı, eski Hükümet Sözcüsü Gabriel Attal Kamu Harcamaları İşlerinden Sorumlu Bakan olarak misyona devam edecek.

EN TARTIŞMALI İSİM MİSYONUNA DEVAM EDECEK

Vazifesine devam eden İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, son yıllarda güvenlikçi tavrı, ülkedeki polis şiddetini göz arkası etmesinin yanı sıra Müslüman toplumuna ilişkin mescitlerin kapatılması ve derneklerin feshedilmesinde oynadığı kilit rol ile öne çıkıyor.

Adalet Bakanı Dupond-Moretti hakkında rüşvet ve yolsuzluk evrakları bulunuyor.

Kabinede ayrıyeten, Sıhhat Bakanlığına Brigitte Bourguignon, Çalışma Bakanlığına Olivier Dussopt, Ekolojik Geçiş ve Bölgesel Ahenk Bakanlığına Amelie de Montchalin, Dayanışma, Özerklik ve Engelli Bireyler Bakanlığına Damien Abad, Yüksek Tahsil ve Araştırma Bakanlığına Sylvie Retailleau, Tarım Bakanlığına Marc Fesneau, Dönüşüm ve Kamu Hizmeti Bakanlığına Stanislas Guerin, Denizaşırı Topraklar Bakanlığına Yael Braun-Pivet, Kültür Bakanlığına Rima Abdul Malak, Güç Geçiş Bakanlığına Agnes Pannier-Runacher, Spor, Olimpik ve Paralimpik Oyunlar Bakanlığına Amelie Oudea-Castera getirildi.

Hükümet Sözcülüğüne Olivia Gregoire getirilirken, Devlet Bakanlıklarına da yeni isimler atandı.

Yeni kabine Macron’un başkanlığında pazartesi günü birinci toplantısını yapacak.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.