Euroleague’de dev final: Anadolu Efes-Real Madrid

EuroLeague Final Four’da Olympiakos’u saf dışı bırakarak finale yükselen Anadolu Efes, Barcelona’yı eleyen Real Madrid ile finalde karşı karşıya gelecek. Yarın oynanacak çaba, TSİ 20.00’de başlayacak.

EuroLeague Final Four’da Olympiakos’u, Vasilije Micic’in son saniyede kaydettiği basketle eleyen ve üst üste üçüncü kere Avrupa’nın en büyük kupasında finale yükselme başarısı gösteren Anadolu Efes, finalde İspanya temsilcisi Real Madrid ile karşı karşıya gelecek.

Final Four’un en büyük favorilerinden Barcelona’yı eleyerek finale yükselen Real Madrid ile kozlarını paylaşacak olan Anadolu Efes, üst üste ikinci sefer şampiyonluğu alarak ismini tarihe yazdırma maksadında. 10 şampiyonlukla EuroLeague tarihinin en çok şampiyon olan kadrosu olan Real Madrid ise, 11. şampiyonluğu için parkeye çıkacak. İki dev grubu karşı karşıya getirecek olan çaba, Sırbistan’ın başşehri Belgrad’da bulunan Stark Arena’da oynanacak. Yarın TSİ 20.00’de başlayacak olan maçın kapalı gişe oynanması bekleniyor.

SIMON VE DOĞUŞ DIŞINDA EKSİK YOK

Anadolu Efes’te yaşadığı sakatlık sonrasında bir mühlet gruptan başka kalan, sakatlığı beklenen müddette atlatamaması nedeniyle de dönemi kapattığı öğrenilen Krunoslav Simon, Real Madrid maçında forma giyemeyecek. Tedavi süreci devam eden Doğuş Balbay da Real Madrid maçı takımında yer alamayacak. Sakatlığını atlatan Rodrigue Beaubois’nın ise maç ve kondisyon eksikliğinden ötürü yarı finalde olduğu üzere finalde de az müddet alması bekleniyor.

EFES ÜST ÜSTE ÜÇÜNCÜ KERE FİNALE YÜKSELDİ

Anadolu Efes, Olympiakos’u saf dışı bırakarak üst üste üçüncü sefer ismini finale yazdırmış oldu. 2018-2019’da Fenerbahçe Beko’yu eleyerek finale yükselen ve finalde CSKA Moskova’ya mağlup olarak ikinci olan Anadolu Efes, pandemi nedeniyle yarıda kalan 2019-2020 döneminin akabinde 2020-2021 yılında da CSKA Moskova’yı yarı finalde elemiş ve finalde de Barcelona’yı devirerek şampiyon olmuştu. Ergin Ataman’ın öğrencileri bu zaferle birlikte, üst üste üçüncü sefer Avrupa’nın en büyük kupasında finale yükseldi.

ALTINCI SEFER TÜRK KADROSU FİNALDE

Anadolu Efes’in finale yükselmesinin akabinde EuroLeague Final Four’da üst üste altıncı defa bir Türk grubu finale yükselme başarısı gösterdi. 2015-2016, 2016-2017 ve 2017-2018’de Fenerbahçe, 2018-2019, 2020-2021 ve 2021-2022 dönemlerinde ise Anadolu Efes finale yükselerek Türkiye’yi Avrupa’nın en büyük tertibinin finalinde temsil etmiş oldu.

REAL MADRID 11. ŞAMPİYONLUĞUNU İSTİYOR

10 şampiyonlukla EuroLeague tarihinin en çok şampiyon olan grubu unvanına sahip olan Real Madrid, şampiyonluk sayısını 11’e yükseltmek için Anadolu Efes karşısına çıkacak. En son 2017-2018 döneminde Fenerbahçe’yi mağlup ederek şampiyonluğa ulaşan Pablo Laso’nun öğrencileri, geçen dönem ise Final Four’a kalamamıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.