Erdoğan’dan ‘anket’ talimatı! İlk defa yapıldı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığının açıklanmasından sonra kamuoyu yoklaması yapan şirketler ardı ardına anket sonucu açıklarken, AK Parti yönetimi de ilk defa Erdoğan-Kılıçdaroğlu karşılaştırması yapmak için adım attı.

Kılıçdaroğlu’nun adaylığının ilan edilmesinden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim stratejisi ekibi ile yaptığı toplantıda ‘Hızlı bir anket yapılması’ talimatını verdiği öğrenildi.

AK Parti kaynakları, önceki kamuoyu yoklamalarında genellikle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve Kılıçdaroğlu’nun birlikte bulunduğu anketler yaptırdıklarını hatırlattı.

Bu anketlerde Erdoğan’la Kılıçdaroğlu arasındaki farkın en düşüğünün 6 puan çıktığını belirten AK Parti kurmayları, ilk defa doğrudan Erdoğan ve Kılıçdaroğlu karşılaştırmasının olduğu anket çalışması yapıldığını, ilk sonuçlarda ‘Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu karşısında açık ara önde olduğunu’ tespit ettiklerini kaydetti. Erdoğan’ın talimatı ile yaptırılan bu anketle ilgili net sonuçların hafta sonuna doğru çıkacağı belirtildi. 

AK Parti kaynakları, ayrıca bugüne kadar yaptırdıkları anketlerde ‘fikrini belirtmeyen’ yüzde 8-10’luk bir kitle olduğunu, bu kitlenin büyük bölümünün HDP seçmeni olduğunun tahmin edildiğini belirtti. AK Parti yönetimine göre cumhurbaşkanlığı seçimlerinde HDP seçmenin yanı sıra, Kılıçdaroğlu’na oy vermek istemeyen ve İyi Partili muhafazakâr-milliyetçi seçmenin tercihi belirleyici olacak. Millet İttifakı içinde yaşanan adaylık krizinin seçmen üzerindeki etkisi ise AK Parti’de “Masadaki gelişmelerin İyi Parti seçmeni üzerinde rahatsızlığa neden olduğu görülüyor. Akşener, krizden sonra da ‘Masadan artık kalkmam’ açıklaması ile kendini bağladı. Bu durum, İyi Parti cephesinde rahatsızlık uyandırdı. ‘Açık kapı bırakmalıydı’ düşüncesi hâkim. Bu tartışmaların İyi Parti seçmenini rahatsız ettiği ortada. Bu sebeple İyi Parti’den yüzde 2-4 arasında bir seçmenin Cumhur ittifakı’na kayabileceğini tahmin ediyoruz” şeklinde değerlendirildi. 

DEPREM SONRASI ANKET 

Bu arada AK Parti yönetiminin geçtiğimiz günlerde, depremin oy oranlarındaki etkisini ölçmek için de bir kamuoyu yoklaması yaptırdığı öğrenildi. AK Parti’nin oy oranını koruduğu, Cumhurbaşkanı’nın oy oranın ise arttığını tespit ettiklerini belirten AK Parti kaynakları “Özellikle depremin yaralarının sarılmasında Cumhurbaşkanı’na güven var. Vatandaş, ‘Toparlarsa Erdoğan toparlar’ diye düşünüyor. Bu düşüncenin Cumhurbaşkanı’nın oy oranına yansıdığını da görüyoruz” dedi.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir