DTÖ üyesi ülkeler Covid aşılarının patentinden süreksiz olarak vazgeçti

Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) Cenevre’de yapılan 12’nci Bakanlar Konferansı’nda 164 üye ülkenin temsilcileri Covid aşılarının patentinin “geçici” olarak kaldırılması konusunda uzlaştı. Pandeminin en ağır tesirlerinin görüldüğü geçen aylarda aşı patentinin kaldırılması için fakir ülkelerden yapılan davetlere kulak vermeyen DTÖ, gecikmiş bir karar almakla eleştiriliyor.

Buna nazaran, daha fazla ülkenin Covid-19 aşısı üretebilmesi için aşı patentlerinin süreksiz bir müddetliğine kaldırılmasını kabul etti. Konferansta ziyanlı balıkçılık sübvansiyonlarının azaltılması konusunda da muahede sağlandı. Bu uzlaşma ile çok balık avcılığının önüne geçilmesi amaçlanıyor. DTÖ, Dünya Besin Programı (WFP) tarafından yapılan alımların ihracat kısıtlamaları ile engellenmemesi konusunda da uzlaştı.

DTÖ LİDERİNE TEPKİ

Dünya Ticaret Örgütü Lideri Ngozi Okonjo-Iweala, yaptığı konuşmada “DTÖ vaktimizin zorluklarına reaksiyon verebilecek durumda olduğunu gösterdi” dedi. Okonjo-Iweala’nın konuşması ise konferansta sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin reaksiyonuyla karşılandı.

Public Citizen kuruluşundan Melinda St. Louis, “DTÖ üyelerinin sendeleyen bir kurumu kurtarmaya çalışması ve ahlaksız kurumsal kârları hayat kurtarmaktan daha öncelikli hale getirmesi utanç verici” diye konuştu.

12 Haziran’da başlayan konferans 22 Haziran’da sona erecek. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.