Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin ortasında kritik görüşme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile ikili görüşme gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin daveti üzerine geldiği İran’ın başşehri Tahran’daki temaslarını sürdürüyor.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve İran Dini Önderi Ayetullah Ali Hamaney ile bir ortaya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Astana formatında 7. Üçlü Zirve’ye katılmak üzere Tahran’a gelen Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile ikili görüşme gerçekleştirdi.

PUTİN, REİSİ İLE DE GÖRÜŞTÜ

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği İran’ın başşehri Tahran’da İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile bir ortaya geldi. Görüşmede kelam alarak Putin’e hitap eden Reisi şöyle konuştu:

* Astana formatında ikili ve üçlü görüşmeler için buraya geldiğiniz için teşekkür ederim. Suriye konusuna hakim ve kapsamlı bir tecrübeye sahibiz. Bölgemizin bu tecrübeden ve işbirliğimizden ötürü daha inançlı hale geldiğini düşünüyorum.

* Başka ülkeler yalnızca terörle çaba ediyormuş üzere davranıyor. Fakat ilgilerimiz ve terörle çabadaki işbirliğimiz kendimiz için belirlediğimiz maksatlara ulaşabileceğimizi kanıtladı. Bence bu, bölgemizdeki güvenlik düzeyinin güzelleştirilmesi açısından çok kıymetli ve düzgün bir tecrübe.

Reisi’nin akabinde açıklamalarda bulunan Putin ise, “Ülkelerimiz ortasındaki ticari büyüme sayılarıyla gurur duyabiliriz. Memleketler arası güvenlik konusundaki işbirliğimizi güçlendirerek Suriye krizinin tahliline değerli katkı sağlıyoruz” sözlerini kullandı.

ERDOĞAN, HAMANEY İLE GÖRÜŞMÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran’ın başşehri Tahran’a gerçekleştirdiği resmi ziyaret çerçevesinde İran Dini Önderi Ayetullah Ali Hamaney ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede açıklamalarda bulunan Erdoğan, Suriye’de terör örgütlerine Almanya, İngiltere ve Fransa üzere batılı ülkeler tarafından askeri yardımlar yapıldığını söyledi.

Erdoğan, “Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda tutumumuz çok açık ve nettir. Suriye’den istediğimiz siyasi süreci başlatması. Astana üçlü doruğunda Suriye konusunu görüşeceğiz ve bu mevzuyu detaylı olarak ele alacağız. Umut ediyorum sonuç alabiliriz” dedi.

“TÜRKİYE’NİN HUDUT GÜVENLİĞİ BİZİM DE GÜVENLİĞİMİZDİR”

Suriye’nin kuzeyine yönelik askeri bir operasyonun terör örgütlerine yarar sağlayacağını belirten Hamaney, “Suriye’nin toprak bütünlüğüne kıymet veriyoruz. Suriye’nin kuzeyine yönelik askeri bir operasyon hem Türkiye’nin hem de Suriye’nin ziyanına ve terör örgütlerinin yararına olacaktır” dedi.

Türkiye’nin güvenliğini kendi güvenlikleri olarak gördüklerini belirten Hamaney, “Kesinlikle Türkiye’ye terör örgütleri ile gayrette dayanak vereceğiz. Türkiye’nin hudut güvenliği bizim de güvenliğimizdir. Birebir halde siz de Suriye’nin güvenliğini kendi güvenliğiniz olarak görün. Suriye sorunu lakin diplomasi yoluyla çözülebilir. İran, Türkiye, Rusya ve Suriye görüşerek bu sorunu sonlandırmalıdır” formunda konuştu.

Ermenistan işgalinde bulunan Karabağ’ın Azerbaycan tarafından özgürleştirilmesinden mutlu olduklarını belirten Hamaney, “Karabağ’ın özgürleşmesinden mutluyuz lakin Ermenistan ile İran hududunda rastgele bir değişiklik ve sonlandırmaya karşıyız” dedi.

İsrail’in bölgede istikrarsızlık ve güvensizlik ortamı oluşturarak bölge ülkeleri ortasındaki problemleri artırdığını kaydeden Hamaney, “İsrail bölge ülkeleri ortasında problemlerin ve düşmanlıkların asıl nedenidir. ABD ise İsrail’in bu siyasetlerini destekliyor. Fitne ve tuzaklar karşısında şuurlu olmak ve ihtilaflı mevzulardan uzaklaşmak İslam ümmetinin izzeti için en âlâ yoldur” dedi.

Türkiye ile bağlantılara kıymet verdiklerini kaydeden Hamaney, “Bölgede İran ve Türkiye ortasında her hususta işbirliğinin güçlendirilmesi bölgenin faydasına olacaktır. Türkiye halkı için dua ediyoruz ve dostluklar sıkıntı periyotlarda kendisini gösterir” tabirini kullandı. İran ve Türkiye ortasındaki ticaret hacminin kâfi seviyede olmadığını belirten Hamaney, “İki ülke heyetleri ortasında gerçekleşecek görüşmelerde bu mevzu tahlile kavuşturulmalı” sözünü kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.