Çocuklarınıza Örnek Olarak Gösterebileceğiniz Türklerde Bugün: Felsefeci Ioanna Kuçuradi

Çocuklarınıza örnek olarak gösterebileceğiniz Türkler serisinde her gün bir biyografi ile karşınızda olacağız. Bu biyografilerde nispeten daha az bilinen ama uluslararası üne sahip kişileri içeriğimize konu etmeyi planlıyoruz. Bu konuda sizlerin de önerileri olursa bekleriz. İçeriğimizin bugünkü dünyaca ünlü konuğu ise: Ioanna Kuçuradi

1936’da İstanbul’da dünyaya gelen Kuçuradi’nin babası İstanbul doğumlu bir Sisam göçmeninin oğlu, annesi ise Çorlu’dan İstanbul’a göç etmiş bir ailenin kızıdır. Babası eczacı olan genç Ioanna, bu meslek yerine felsefeyi seçer.

İsminin anlamı ise “Tanrı’nın armağanı”dır. 1954’te Zapyon Rum Lisesinden, 1959’da ise İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümünden mezun olur ve felsefi antropolojinin önemli ismi Prof. Dr. Takiyettin Mengüşoğlu’nun asistanı olarak bu bölümde göreve başlar.

1965’te hazırladığı “Schopenhauer ve Nietzsche’de İnsan Problemi” başlıklı tezle felsefe doktoru olur ve 1965-1968 yılları arasında Erzurum Atatürk Üniversitesinde görev yapar.

1969’da ise (İstanbul ve Ankara Üniversitelerinden sonra Türkiye’deki üçüncü felsefe bölümü olan) Hacettepe Üniversitesi Felsefe bölümünü kurar ve dile kolay 34 yıl, 2003 yılında emekli oluncaya dek bölümün başkanlığını sürdürür.

10’dan fazla kitabı bulunan ve Türkiye Felsefe Kurumu’nun başkanlığını yürüten Kuçuradi Hoca ayrıca yaptığı Kant çevirileri ile tanınır. Aydınlanma filozofu Immanuel Kant’ın Türkçe okunmasında ve Türkiye’de tanınmasında kendisinin payı büyüktür.

Alman Hükumeti tarafından verilen Goethe madalyası dahil birçok ödüle ve fahri doktoraya sahip olan Kuçuradi ayrıca Uluslararası Felsefe Kuruluşları Federasyonu’na yıllarca başkanlık eder.

  • Girit Üniversitesi Onursal Felsefe Doktorası (1996)

  • Ricardo Palma Üniversitesi Onursal Felsefe Doktorası (2000)

Böylece uluslararası felsefe alanına Türkçe felsefeyi de taşımış olan Kuçuradi Hoca’mız halen UNESCO Felsefe ve İnsan Hakları Kürsüsü’nün başkanlığını yürüterek dünya insanlarını değerler ve değerler eğitimi konusunda aydınlatmaya devam etmekte.

Ne mutlu topraklarımıza ki bize ki böyle bir felsefe değerine sahip olmuşuz! Yarın görüşmek üzere dostlar!

Böylesine “filozof” bir insanı kendi sesinden dinlemek de şans olsa gerek, buyrun efendim:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir