‘Balarısı’ lakaplı Ahmet Faik Şener hayatını kaybetti

Dünyanın önde gelen ağız armonikası virtüözlerinden biri olarak kabul edilen, Türkiye’de müzikli komedyenliğin öncülüğünü yapan ve “Balarısı Ahmet” olarak bilinen Ahmet Faik Şener 97 yaşında vefat etti.

SÜNBÜL EFENDİ CAMİİ’NDE SON SEYAHATİNE UĞURLANACAK

Son yıllarını Balıklı Rum Hastahanesi’nin huzurevinde geçiren Ahmet Faik Şener’in cenazesi perşembe günü öğlen namazından sonra Kocamustafapaşa’daki Sünbül Efendi Camii’nden kaldırılacak.

1952’de Hukuk Fakültesi’nden ayrılarak İstanbul’da cümbüş dalına giren Şener bir yandan Raşit el Abed’den armoni dersleri alırken, bir yandan da kurduğu “Balarıları” kümesi ile uzun yıllar radyolarda ve gazinolarda kendi icra ettiği müzikler eşliğinde komedyenlik yaptı.

Yabancı müziklerden yaptığı uyarlamalar ve “Ahmet, pabucu yarım, çık dışarıya oynayalım” üzere parodileri uzun yıllar gündemde kaldı. Batılı klasik müzik eleştirmenlerinin müzikalitesinin armonikanın dünya çapındaki iki isminden, Larry Adler ile Tomy Riley’den üstün olduğunu yazdıkları Balarısı Ahmet’in CD’leri yurt dışında Miami’de Twin Record, Avusturya’da Vienola şirketleri tarafından, Türkiye’de de Kalan Müzik’ten çıktı.

İKSV’den 25. İstanbul Caz Festivali’nde “Yaşam Uzunluğu Muvaffakiyet Ödülü” alan Balarısı Ahmet’in cenazesi yarın öğlen namazından sonra Kocamustafapaşa’daki Sünbül Efendi Camii’nden kaldırılacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.