Bakan Yanık: Afet kapsamında 1 milyar 222 milyon lira kaynak aktardık

Bakan Yanık’ın açıklamaları şu şekilde:

“Psikososyal destek çalışmaları bozulan düzenlerin tekrar eski haline getirilmesi için yapılması gereken her çalışmayı ifade ediyor. Hızlıca deprem bölgesinin dışından arkadaşlarımızı takviye ederek ayni yardımlarla sosyal yardımlaşma personellerimizi bölgeye takviye ederek yönetici arkadaşlarımızı bölgedeki il müdürlerimize yardımcı olarak göndererek hemen hızlıca aksiyonumuzu aldık. 

Psikososyal destek çalışmalarımız ihtiyaç analizi yaptılar. Kimin ne yapması gerekiyorsa ilgili kuruluşları harekete geçirmiş, vatandaşımızın ihtiyacını karşılamış olduk. 

Ayni yardımların yerine ulaştırılması çerçevesinde 4284 asya personelimiz 607 asya aracı ile beraber 408 hava aracı ile hava seferleri devam ediyor. 

68 aynı bağış depomuz var deprem bölgesi genelinde. 16’da yurt dışından gelen bağışları depoladığımız daha çok gümrük kapıları yakınında Edirne’de, İstanbul’da olmak üzere 16 yurt dışı depomuz var. Toplamda 84 aynı yardım depomuz var. 

2 milyon 950 bin battaniye, 800 bin adet yatak ve yorgan, 2 milyon gıda kolisi gibi buna benzer 62 kalemde 57 milyon ürün dağıtmışız. 

10 ilimize ve iki ilçemize nakdi yardım olarak 271 milyon TL göndermiştik. Akabinde vakıflarımıza gönderdiğimiz paylarla beraber bugüne kadar afet kapsamında 1 milyar 222 milyon lira vatandaşlarımıza, vakıflarımıza kaynak aktardık. 

533 yaşlımızı, 1133 engellimizi tahliye ettik. Çadır ve konteyner kentlerden 249 yaşlımızı 848 engelli vatandaşımızı da farklı illerdeki kuruluşlarımıza yerleştirdik.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir