AVM’lerdeki artırımlar yasal hududun üzerine

“TÜİK DATALARI DİKKATE ALINMIYOR”

AVM’lerdeki kira artış oranlarının yüzde 98’lere vardığına dikkat çeken Doç. Dr. Aydın, “AVM’lerdeki kira artırımları yüzde 98,2 ’ye varan oranlara ulaştı. Bu durum, TÜİK’in belirlediği yüzde 34,5’in çok üzerinde. Görüldüğü üzere TÜİK bilgileri dikkate alınmıyor. Yalnızca TÜİK değil Borçlar Kanunu’nun 344. unsuru de yıllık kiranın TÜFE’ye nazaran yapılmasını öngörmektedir” tabirlerini kullandı.

“BU DURUM, İKTİSADA BÜYÜK ZİYAN VERİR”

AVM’lerde yaşanan meselelerin pandemi sürecinde başlamadığını, tersine, sıkıntıların esas nedeninin fahiş kiralar olduğunu tabir eden Doç. Dr. Aydın, “Bu fahiş kiralar artık sürdürülemez bir noktaya gelmişti, oluşan basınç da pandemi nedeniyle patladı, yaşanan enflasyon sebebiyle ise katlanarak içinden çıkılmaz bir hale geldi. Markaların cirolarına oranla maliyetleri, masrafları, aşağı üst her yerde tıpkı düzeydedir fakat dükkan ve mağaza kiraları, AVM’lerde, cadde mağazalarına nazaran çok daha yüksek düzeylerde. Geçmişte AVM sayısı nispeten azdı, ziyaretçi çoktu. Bu sayede markalar uygun satış yapıyorlar ve bu fahiş kiraları makul görüyorlardı. Fakat AVM sayısı 400’ü geçince alternatifler çoğaldı, mağazaya giren müşteri sayısı azaldı. Bu da doğal olarak satışları düşürdü. Ayrıyeten, bu durum yalnızca AVM’lerdeki kiracıları zora sokmaz. Birçok mağaza hatta birçok AVM, kapanma tehlikesiyle karşı karşıya gelebilir. Ekonomimize büyük ziyan verir” dedi.

“SEKTÖREL DAYANIŞMA ŞART”

Artırımların perakende kesimi için büyük bir sorun teşkil ettiğini belirten Doç. Dr. Aydın, “Fahiş kira isteyen AVM’ler ziyaretçi çekme misyonunu üstlenmeli, kira ölçüleri, ziyaretçi sayısı ve satış ölçüleriyle orantılı olacak halde düzenlenmelidir. AVM’lerin idare ve pazarlama çalışmaları şeffaf bir halde yürütülerek kiracıların da bu hususta kelam sahibi olması sağlanmalıdır. Tüm markalarımızı ilgilendiren bu sorun, lakin sektörel dayanışma içinde tahlile kavuşturulabilir” diye konuştu.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.