Ankara ve İstanbul’da avukatlar öldürülen meslektaşları için toplandı

İstanbul’da, cezaevinden yeni tahliye olan Abdullah Türkoğlu, kendisine açılan tazminat davasını geri çekmedikleri için dün evvel avukat Servet Bakırtaş’ı, daha sonra da kendisine dava açan Öznur Tufan’ı silahla vurarak öldürmüştü. Hücumun akabinde İstanbul Barosu’nun daveti üzerine avukatlar bugün Bakırköy Adliyesi önünde toplandı.

Eyleme Türkiye Barolar Birliği Lideri Erinç Sağkan, İstanbul Barosu Lideri Mehmet Durakoğlu, Avukat Bakırtaş’ın ailesi ve çok sayıda avukat katıldı.

“BAŞIMIZ SAĞ OLMAYACAK”

İstanbul Barosu Lideri Mehmet Durakoğlu, Türkiye’de bütün adliyelerde saat 11.00’de, birebir anda okunan olan bildiriyi okudu. Durakoğlu, dedi.

 

“AVUKATA DÖNÜK ŞİDDET TÜM YURTTAŞLARA DÖNÜK ŞİDDETTİR”

Türkiye Barolar Birliği Lideri Erinç Sağkan da “Maalesef ki son devirlerde artarak diplomalı profesyonellere yöneliyor. Bunun sebeplerini yeterli düşünmeli ve güzel sorgulamalıyız. Dün Konya’da bir tabibi yalnızca ve yalnızca işini yaptığı için sekreteriyle katlettiler. Bunları artık ferdi münferit olaylar olarak göremeyiz. Burada gerisinde yatan sebepleri konuşmak bilmek irdelemek ve ortadan kaldırmak hepimizin boynunun borcudur. Savunma hakkı kutsaldır diye. Bu savunma hakkının temsilcisi avukatın hayat hakkını teminat altına almadığınız surece ülkede hiçbir vatandaşın savunma hakkı garanti altında değildir. Avukata dönük şiddet, tüm yurttaşlara dönük şiddettir. Avukatların ömür haklarına yönelik hücumlara karşı çözülmesi için tesirli siyasetlerin hayat geçirilmesi için yetkilileri uyarıyor. Yapılmadığı takdirde Türkiye’deki 170 bin avukatın örgütlü güçleri olan barolarla birlikte eylemsel hale geçeceğini buradan söz ediyorum” formunda konuştu.

“SERVET BAKIRTAŞ’IN GİTTİĞİ YOLDAN YÜRÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Öldürülen avukatın ortağı avukat Tuğçe Karadağ ise, “İki ay sonra kızının cübbesini giydirecek 8 yıllık ortağımı, abimi, hukuk danışmanımı kaybetmenin derin acısını yaşıyorum. Yalnızca misyonlarını yapmaya çalışan eğitimcilerimiz, sağlıkçılarımız, hukukçularımız cehalet hastalığına karşı dik durarak kanlarını dökerek dün geçit vermedikleri üzere yarında da vermeyeceklerdir. Acımız doruktadır. Rehberim, abim, avukat Servet Bakırtaş’ın gittiği yoldan yürümeye devam edeceğiz” dedi.

BARO LİDERİ İLE AVUKATLAR ORTASINDA TARTIŞMA YAŞANDI

İstanbul Barosu Lideri Mehmet Durakoğlu, “Bugün ve yarın duruşmaların boykotundayız. Biraz sonra öğle namazını müteakip sevgili meslektaşımızı toprağa vereceğiz. Buraya katılan bütün meslektaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Biraz önce barolar birliği liderimizin da söylediği üzere CMK durdurmaları gündemdedir” dedi. Bir küme avukat “CMK boykot” sloganıyla CMK’nin bugün durdurulmasını talep etti. Avukatlar, meslektaşlarını öldüren şüpheliye CMK’den avukat ataması yapılmamasını istedi. Baro liderine yönelik reaksiyon gösteren avukatlar ile İstanbul Barosu Lideri Mehmet Durakoğlu ortasında kelamlı tartışma yaşandı ve avukatlar “Yönetim istifa” halinde sloganlar attı.

ANKARA ADLİYESİ’NDE DE AKSİYON: ‘DİLENEN SABIRLARIN FAYDASI OLMAYACAK’

Ankara Barosu üyesi avukatlar da İstanbul’da meslektaşları Servet Bakırtaş’ın vazifesi sırasında öldürülmesi nedeniyle adliye önünde basın açıklaması yaptı.

Açıklamanın akabinde avukatlar, meslektaşlarının öldürülmesini dakikalarca alkışlayarak, protesto etti. 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.