AKP’li belediyeden 4,7 milyon TL’ye RTE Millet Bahçesi

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Atatürk Havalimanı’nda millet bahçesi üretimi için yıkım çalışmalarını başlatırken AKP’li Pütürge Belediyesi de millet bahçesi için kolları sıvadı. Toplam bin 63 kilometrekare büyüklüğündeki 13 bin 663 nüfuslu ilçede imaline başlanan millet bahçesinin maliyetinin 4 milyon 735 bin TL olduğu öğrenildi.

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine nazaran, Malatya’nın AKP’li Pütürge Belediyesi’nin millet bahçesi inadı, yedinci ihalede sonuçlandı. Yönetim, kente yapılması planlanan millet bahçesi için açtığı ihalelerin fakat yedincisinde sonuca ulaşabildi. Yönetim ile ZE-AD İnşaat isimli şirket ortasında millet bahçesi imali için 4 milyon 735 bin TL’lik mukavele imzalandı.

Pütürge Belediyesi’nin millet bahçesi için açtığı beş ihaleye teklif veren çıkmadı. Millet bahçesi ısrarından vazgeçmeyen yönetim, altıncı ihaleye teklif aldı lakin teklifin öngörülen maliyetin çok üzerinde olması nedeniyle bu ihaleyi de iptal etti.

Belediye isteğine, 15 Nisan 2022 tarihinde gerçekleştirdiği yedinci ihalede ulaştı. Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi için özel bir inşaat şirketiyle 5 Mayıs’ta 4,7 milyon TL’lik mutabakat yapıldı. İlçeye yapılacak millet bahçesinin Ağustos ayının sonuna kadar tamamlanacağı bildirildi.

BELEDİYE HİÇ VAZGEÇMEDİ

AKP’li Pütürge Belediyesi’nin imalinde ısrarcı olduğu millet bahçesine yönelik ihaleler ve hikayeleri ise şöyle:

  • 16 Ağustos 2021: Recep Tayyip Erdoğan Gençlik Parkı ve Meydanı imali birinci ihale düzenlendi. İhaleye teklif veren çıkmadı.
  • 13 Eylül 2021: İkinci ihale düzenlendi. Yönetim, bu ihaleye de teklif alamadı.
  • 23 Ekim 2021: Üçüncü ihale yapıldı, yeniden teklif veren olmadı.
  • 8 Ekim 2021: Tekrar talihini deneyen yönetim bir sefer daha teklif alamadan ihaleyi sonuçlandırmak zorunda kaldı.
  • 7 Mart 2022: Millet bahçesi ısrarından geri adım atmayan yönetim, yeni bir ihale düzenledi lakin bu ihaleye de hiçbir şirket teklif sunmadı.
  • 25 Mart 2022: Bir defa daha kolları sıvayan yönetim bu defa teklif aldı lakin teklifin çok yüksek olması nedeniyle ihaleyi iptal etti.
  • 5 Mayıs 2022: ZE-AD isimli şirketle 4 milyon 735 bin TL’lik kontrat imzalandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.