Akdeniz Belediye Lideri Gültak’tan “Türk bayrağı” hakkındaki palavra haberlere reaksiyon

Akdeniz Belediye Meclisi Temmuz ayı birinci oturumunda açıklama yapan Mustafa Gültak, hafta sonunda Huzurkent Mahallesi meydanındaki gönderde dalgalanan bayrağın, kim olduğunu bildikleri bir kurumun çalışanı tarafından, yıpranması nedeniyle değiştirilmek üzere indirilmek istendiğini belirterek şöyle konuştu; “Bayrağın bağlı olduğu gönder ipinin sıkışması üzerine bayrak yarıda kalmış ve o halde bırakılmıştır. Durum bu iken, kim olduğunu bildiğimiz kurumun o çalışanı, yarıya inen bayrağın fotoğraflarını çekerek arka niyetle birtakım internet haber sitelerine servis etmiş, yayınlanan kimi haberlerde de bir afişi asmak için gönderdeki bayrağı yarıya indirdiğimiz sav edilmiştir. Bu çok yakışıksız bir argüman, büyük bir palavra ve iftiradır.”

“HİÇ KİMSE BENİ ULUSAL DEĞERLERİMİZLE SINAMASIN”

Tepkisini, “Bu yakışıksız iddiayı ve palavrası ortaya atan ve hangi kurum çalışanı olduğunu bildiğimiz kişiyi esefle kınıyor, Allah’a havale ediyorum” kelamlarıyla sürdüren Lider Gültak; “Hiç kimse Mustafa Gültak’ı, en büyük ulusal değerlerimizden biri olan bayrağımız ile sınamasın. Herkes haddini hududunu bilmelidir. Mustafa Gültak’ın kim olduğu, başta bayrağımız olmak üzere ulusal kıymetlerimize ne kadar bağlı olduğu, sahip çıktığı ve koruduğu herkesçe bilinir” tabirlerini kullandı.

TÜRK BAYRAĞININ YARIYA İNDİRİLEBİLECEĞI HALLER

Başkan Gültak, bayrağın yarıya çekilmesi ile ilgili olarak, Türk Bayrağı Kanunu Husus 4’ü hatırlatarak, “Türk bayrağı, yas alameti olarak 10 Kasım’da yarıya çekilir. Bayrağın yarıya çekileceği öbür haller ve vakti Cumhurbaşkanlığınca ilan edilir. Devlet ismine büyük hizmetler yapmış bir insanın vefatı üzerine, devlet tarafından ülke genelinde gerçekleşecek ‘yas tutma’ kararının alınmasıyla bayrak yarıya indirilebilir. Önemli bir doğal afet, savaş yahut terör saldırısı nedeniyle yitirdiğimiz canlarımız için ulusal yas kararı alınabilir. Bu üzere nedenlerden ötürü bayrakların yarıya indirilmesi, gerek ülkemizde gerekse de öteki ülkelerde görülen kararlar ortasında yer alır” diye konuştu.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.