ABD’de bir birinci: Pentagon UFO’larla ilgili tabir verecek

ABD’nin 50 yıldan fazla müddettir birinci kez tanımlanamayan uçan objelerle (UFO) ilgili Kongre’de yapacağı panelinin oturumunda ABD’li iki savunma istihbarat vazifelisi hükümetin UFO’larla ilgili ne bildiği konusunda bugün tabir verecek.

ABD Temsilciler Meclisi’nin istihbarat alt komitesinin düzenleyeceği oturum, hükümetin resmi olarak “tanımlanamayan hava olayları” (UAP) olarak isimlendirdiği 2004’ten beri ABD’li askeri pilotların müşahedelerini bildirdikleri 140’tan fazla olayın belgelendiği raporun yayımlanmasından 11 ay sonra yapılacak.

Daha çok dünya dışı varlıklara ilişkin uzay gemisi kavramıyla ilişkilendirilen ve halk ortasında yaygın olarak kullanılan UFO terimine geçen yıl Haziran ayında yapılan UAP raporunda hiç değinilmedi. Raporun odağında UAP’lerin ABD’nin ulusal güvenliği ve havacılık emniyetine beklenen tesirleri yer aldı.

Bununla birlikte raporda, var olan havacılık teknolojisinin hız ve hareket kabiliyeti sonlarını aşan ve rastgele bir itiş sistemine ya da uçuş denetim yüzeyine sahip olmadığı görülen gizemli uçan objelerle ilgili Pentagon tarafından daha evvel yayımlanmış görüntü imgelerinde birtakım UAP’lerden bahsedilmekteydi.

“HALK TAM ŞEFFAFLIĞI HAK EDİYOR”

Pentagon’un 2020’de oluşturduğu ABD Donanması önderliğindeki çalışma kümesi ve Ulusal İstihbarat Yöneticiliği Ofisi tarafından toplanan dokuz sayfalık “öncü değerlendirme” raporunda yer alan bulguların bugünkü oturumda tekrar incelenmesi bekleniyor.

İstihbarat Komitesi Lideri Adam Schiff geçen haftaki açıklamasında “Amerikan halkı tam şeffaflığı hak etmektedir” diye belirtmişti.

KAYNAKLARI BULUNAMIYOR

Kıymetlendirme raporunu hazırlayan savunma ve istihbarat analistleri, 144 tanımlanamayan hava olayının kaynağı hakkında hiçbir bulgu ortaya koyamazlarken, sırf bir olayı sönmekte olan büyük bir balonla ilişkilendirdiler.Bugün oturumda söz vermesi beklenenlerden biri ABD’nin istihbarat ve güvenlikten sorumlu savunma müsteşarı Ronald Moultrie, başkasıysa donanma istihbarat lider yardımcısı Scott Bray.

Bugün yapılacak oturum, ABD Hava Kuvvetleri’nin 1969’da son verdiği kod ismi Mavi Kitap Projesi olan UFO müşahede programından sonra bu husustaki birinci açık Kongre oturumu olacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.