10 yıl evvel işlenen 3 cinayette katil ‘baba ve oğul’ çıktı

Gaziantep’te 2012 yılının Mart ayında kaybolan ve Kiliste’ki Afrin Çayı kenarında toprağa gömülü halde cesetleri bulunan Emine Düzkaya (45) Çağan Özoğlu (27) ve gelini Hasret Aslan Özoğlu’nun (22) cinayet şüphelileri 10 yıl sonra yakalandı. Şüphelilerin Hasret Aslan Özoğlu’nun babası Abdullah Aslan ve kardeşi Mehmet Fatih Aslan olduğu belirlendi.

Olay, 2012 yılında meydana geldi. Argümana nazaran, Çağan Özoğlu, kendisine kaçan ve 1,5 yıl birlikte yaşadığı Hasret Aslan gebe kalması üzerine nikah kıydırdı. Düğün hazırlıkları için de  İstanbul’da yaşayan annesi Emine Düzkaya’yı çağırdı.

Düzkaya, 3 Martta Gaziantep’e gelip oğluyla birlikte gelinleri Hasret Aslan Özoğlu’nun ailesinin konutuna giderek, düğün tarihi ve öbür hazırlıklarla ilgili görüştü.

Bu görüşmenin akabinde meskenden ayrılan anne, oğlu ve gelinlerinden bir daha haber alınamadı. Düzkaya, Özoğlu ve Aslan aileleri, polise kayıp müracaatında bulundu. Olayla ilgili  geniş çaplı soruşturma başlatıldı. Kilisin Deliçay Köyü Afrin Çayı kenarında piknik yapanlar, topraktan dışarı çıkmış ve hayvanlar tarafından parçalanmış bir insan ayağı fark edince durumu jandarmaya bildirdi.
Olay yerine gelen jandarma grupları tarafından bölgede çalışma başlatıldı. Yapılan hafriyatlarda Emine Düzkaya, oğlu Çağan Özoğlu ve gelini Hasret Aslan Özoğlu’na ilişkin cesetler bulundu.

TUTUKLANDILAR

Olayın akabinde soruşturmayı derinleştiren takımlar, Hasret Aslan Özoğlu’nun ailesinden 5 kişiyi kuşkulu sıfatıyla gözaltına alındılar ve çıkarıldıkları mahkemece tutuklandılar. Kuşkulu şahıslar hakkında Töre Saiki ile Öldürme ve Canavarca Hisle Öldürme suçlamalarından Kilis Ağır Ceza Mahkemesi’nde yürütülen davada şüphelilerin meskenlerinde, işyerlerinde ve araçlarında yapılan aramalarda cürüm ögesine rastlanılmaması üzerine tahliye edildiler.

SURİYEYE KAÇTILAR, KIRMIZI BÜLTEN ÇIKARILDI

Abdullah Aslan ve oğlu Mehmet Fatih Aslanın hür kaldıktan bir müddet sonra çeşitli bankalardan konut, muhtaçlık kredisi kullanarak Suriye’ye kaçtıkları belirlendi. Şüpheliler hakkında Interpol aracılığıyla kırmızı bültenle yakalama kararı çıkarıldı. Birkaç yıl daha devam eden soruşturma sonucunda mahkeme tarafından şahısların yakalama kararı, kanıt yetersizliğinden kaldırıldı.

DOSYANIN KAPANACAĞINI DÜŞÜNÜP GERİ DÖNDÜLER

Yargılama sonucunda belgenin kapanacağını düşünen baba-oğul , yasadışı yollardan yine Türkiye’ye dönüş yaptı. Kilis Vilayet Jandarma Komutanlığı takımları şüphelilerin Türkiye’ye girdiği istihbaratına ulaşmasının akabinde dava Kilis Ağır Ceza Mahkemesi’nde tekrar açıldı.

Ekiplerin yaptıkları ayrıntılı incelemenin akabinde olay gecesi cesetlerin olduğu bölgede bulunduğu tespit edilen Abdullah ve Mehmet Fatih Aslan hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Kilis Vilayet Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Cürümler Şubesi takımları ve Jandarma Hata Araştırma Timi takımları (JASAT) yaptıkları araştırmada şüphelilerin Gaziantep’te saklandığını tespit etti.

Şüphelilerin saklanabileceği 5 adresi belirleyen gruplar, tüm adresleri takibe aldı. 45 günlük takibi sonucunda şüpheliler saklanmış oldukları apartmanın garaj kısmından, kaçmaya çalıştıkları esnada dün yakalandı. Gözaltına alınarak Kilise getirilen şüpheliler bugün çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece tutuklanarak cezaevine konuldu. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.